banner39

İngiltere, İskoçya'nın bağımsızlığına hazırlanıyor

İngiliz hükümeti İskoçya'nın bağımsızlığı ile ilgili analiz yayımlamaya hazırlanıyor

Dünya 21.11.2013, 18:23 10.02.2013, 16:38
İngiltere, İskoçya'nın bağımsızlığına hazırlanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiliz hükümeti, İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan olası bağımsızlığı ve bağımsızlığın yol açacağı olumsuz sonuçlarla ilgili kamuoyunu bilgilendirici bir analiz yayımlamaya hazırlanıyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Başbakanlığın resmi sitesinde konuya ilişin yer alan makalesinde, gelecek yıl İskoçya halkının çok önemli siyasi bir karar vereceğini, İskoç halkına Birleşik Krallık'ta kalmayı isteyip istemediğinin sorulacağını anımsattı.

İngiltere Başbakanı olarak bu kararı İskoç halkının vermesi gerektiğini her zaman söylediğini belirten Cameron, ancak referandum sonucunun ülkenin geleceği için önemli olacağını kaydetti.

REFERANDUM 2014'DE

İskoç bölgesel hükümeti, Birleşik Krallık'tan ayrılmak için 2014 yılının sonbaharında referanduma gidecek ve halka "İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?" sorusunu yöneltecek.

İskoçya hükümeti referandumdan "bağımsızlığa evet" sonucu çıkması halinde neler yapılacağını şimdiden İngiliz hükümetiyle görüşmek istiyor, ancak İngiltere Başbakanı Cameron, İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan ayrılma ihtimalini önceden müzakere etmeyeceğini söylüyor.

İngiliz hükümeti ile İskoç hükümeti geçen yıl Ekim ayında imzaladıkları "Edinburgh Anlaşması'yla" referandumda tek soru sorulmasına ve halk oylamasının 2014 yılında yapılarak, İskoçya'da 16 yaş üzerindeki herkesin referanduma katılabilmesine karar vermişti.

Yorumlar (1)
yuuksel ksel 10 yıl önce
iyice zayıflayan siyasetleri ayrılıkla acziyete dönüşecekparça parça olurlar inşallah
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?