İngiltere, Suriye ambargosunu veto edebilir

İngiltere, AB'nin Suriye'ye silah ambargosunu veto edebileceği sinyalini verdi.

İngiltere, Suriye ambargosunu veto edebilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'deki muhalefete zırhlı araç ve çelik yelek gibi askeri teçhizatlar sağlayacağını açıklayan İngiltere'den muhaliflere yeni bir destek gelebilir. İngiltere, Avrupa Birliği'nin Suriye'ye uyguladığı silah ambargosunun uzatılmasını veto edebileceği sinyallerini verdi.

Başbakan David Cameron, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bazı şeyleri kendimize göre yapabilmemiz ihtimal dışı değil. Değişiklik gerektiğinde umarım Avrupalı ortaklarımızı ikna ederiz ve onlar da bize katılır" dedi.

Ancak Cameron, silah ambargosunun kaldırılmasına ihtiyaç olmamasını ve mevcut AB yaklaşımıyla devam edilmesini umduğunu da ifade etti. Ülkesinin "hala bağımsız bir ülke olduğunu ve bağımsız bir dış politikaya sahip olabileceğini" vurgulayan Cameron, ambargoyu veto etme yönünde bir karar henüz alınmadığını belirtti.

AB'nin Suriye'ye silah ambargosunu Mayıs ayında yenilemesi bekleniyor. Suriye'deki olayların başlangıcından bu yana askeri çözümü bir seçenek olarak görmeyen ve bu ülkeye yönelik silah ambargosunu sürdüren AB'de farklı sesler çıkıyor. Almanya silah ambargosunun kaldırılmasını istemezken, Fransa İngiltere'nin silah kısıtlamasının yumuşatılması görüşünü paylaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39