banner39

İngiltere'de Muhafazakar Partinin lider adayı Sunak, İsrail yanlısı açıklama yaptı

İngiltere'de Muhafazakar Partinin lider adaylarından Rishi Sunak, Kudüs'ün İsrail'in "tarihi başkenti" olduğunu ileri sürdü.

Dünya 18.08.2022, 14:38 18.08.2022, 16:26
İngiltere'de Muhafazakar Partinin lider adayı Sunak, İsrail yanlısı açıklama yaptı

Middle East Monitor'un haberine göre, Sunak 15 Ağustos'ta İsrail'in Muhafazakar Dostları adlı grubun üyeleriyle yaptığı oturumda soruları yanıtladı.

Sunak, İsrail'deki İngiliz Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşımak ve Kudüs'ü İsrail'in "tarihi başkenti" olarak resmen tanımak için "çok güçlü dayanak" olduğunu iddia etti.

Kudüs'ü İsrail'in "tartışmasız başkenti" olarak gördüğünü belirten Sunak, başbakan olduğu takdirde söz konusu kararı tanıyacağı yönünde sinyal verdi.

Dışişleri bakanı olarak görev yapmadığını belirten Sunak, bu nedenle konunun hassasiyet taşıyabileceğine işaret ederek, "kolay olsaydı İngiltere'nin, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak zaten tanıyacağını" düşündüğünü sözlerine ekledi.

Ayrıca Uluslararası Af Örgütü'nün, İsrail'in Filistinlilere "apartheid" rejimi dayattığı açıklamalarına dair eleştiriler yapan Sunak, Af Örgütü'nün "yolunu kaybettiğini ve çok tehlikeli solcu ideolojiye bulaştığını" iddia etti.

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?