banner39

İRA barışı tehlikede, Adams'ın gözaltı süresi uzatıldı

Kuzey İrlanda'da Sinn Féin lideri Gerry Adams'ın gözaltı süresi 48 saat uzatıldı.

Dünya 03.05.2014, 11:50 05.05.2014, 08:09
İRA barışı tehlikede, Adams'ın gözaltı süresi uzatıldı

İrlanda Kurtuluş Ordusu Sinn Fein'in lideri ve Kuzey İrlandalı politikacı Gerry Adams'ın gözaltı süresi 48 saat daha uzatıldı. Adams, İrlanda Cumhuriyet Ordusu IRA örgütü tarafından kaçırılıp öldürülen Jean McConville davası nedeniyle gözaltında bulunuyor

Adams'ın yakın dava arkadaşı ve Kuzey İrlanda bölge yönetiminde Başbakan Vekili olan Martin McGuinness iddiaların yaklaşan seçimle ilgili olduğunu ileri sürdü. McGuinness Adams'ın gözaltında tutulmasının "çok ama çok ciddi" bir durum olduğunu söyledi. MacGuinness, Kuzey İrlanda polisi içinde bazı unsurların barış sürecini baltalamaya çalıştığını da ileri sürdü.

Sinn Féin üyesi Alex Maskey de Avrupa Parlamentosu ve yerel seçimlerden üç hafta önce gerçekleşmesi nedeniyle gözaltının zamanlamasını kınadı. 65 yaşındaki Adams, Çarşamba günü gözaltına alınmadan önce cinayette herhangi bir rolünun olmadığını söyledi.

37 yaşındaki Jean McConville, 1972 yılında "polis muhbiri" olduğu iddiası ile Belfast'ın batısındaki evinden kaçırılmış ve IRA tarafından vurulmuştu. O dönemde 10 çocuk annesi olan McConville'in cesedi 2003 yılında County Loath'taki bir sahilde gömülü olarak bulunmuştu. McConville Kuzey İrlanda sorunu sırasında Cumhuriyetçiler tarafından kaçırılıp öldürülen ve gizlice gömülen 16 kişiden biri idi.

IRA 7 kişiyi öldürdüğünü kabul etti, ancak kalan 9 kişinin cesedine tüm aramalara rağmen ulaşılamadı.

Adams cinayetle ilgili olarak şunları söylüyor: "Jean McConville'in öldürülmesinin ve gizlice gömülmesinin yanlış olduğunu ve hem kendisine hem de ailesine karşı yapılmış korkunç bir adaletsizlik olduğunu düşünüyorum."

kaynak: bbc türkçe

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?