banner39

Irak, İranlı askerlerin kemiklerini teslim etti

Bağdat Yönetimi, İran-Irak savaşında ölen 76 askerin kemiklerini İran'a gönderdi.

Dünya 28.07.2015, 23:09 28.07.2015, 23:09
Irak, İranlı askerlerin kemiklerini teslim etti

Irak İnsan Hakları Bakanlığı, 1980'li yıllarda İran-Irak savaşında hayatını kaybeden 76 İranlı askerin kemiklerinin ülkelerine teslim edildiğini açıkladı.  

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bakanlığın ilgili birimi olan Şehitleri Teslim Alma ve Teslim Etme Şubesi tarafından, Irak-İran arasında 1980'den 1988'e kadar süren savaş sırasında hayatını kaybeden 76 İran askerinin kemiklerinin ülkesine teslim edildiği belirtildi.  

Ülkenin güney kesiminde yer alan Basra kentindeki Şelamçe sınırında teslim işleminin gerçekleştiği kaydedilen açıklamada, bakanlık bünyesindeki kayıplar ve esirlerle ilgilenen ekibin de 1991 yılındaki Birinci Körfez Savaşı sırasında hayatını kaybeden Kuveytlilerin gömüldükleri yerleri ortaya çıkarmaya yöneldiği aktarıldı. 

Komşu iki ülke olan İran ve Irak, sekiz yıl süren şiddetli bir savaşa girmiş, her iki taraftan yaklaşık 1 milyon kişi hayatını kaybetmiş, maddi kayıp trilyon dolarlarla ifade edilmişti. İki ülke, savaşta hayatını kaybedenlerin kemiklerinin teslimine ilişkin Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün gözetiminde 2008 yılında anlaşma imzalamıştı.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?