banner39

Irak ordusu Musul'u çatışmadan IŞİD'e bıraktı iddiası

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde bir hükümet yetkilisi, ordu güçlerinin Musul'u çatışmadan IŞİD'e bıraktığını ileri sürdü.

Dünya 10.06.2014, 22:28 10.06.2014, 22:28
Irak ordusu Musul'u çatışmadan IŞİD'e bıraktı iddiası

Musul kentindeki şiddet ve belirsizlik sürerken Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) bir hükümet yetkilisi, Ordu güçlerinin Musul'u çatışmadan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne bıraktığını ileri sürdü.

Ordu güçlerinin silahlarını ve zırhlı araçlarını bırakarak kentten çekildikleri belirtilirken operasyonları yönetmek için Musul’a gelen Kara Kuvvetleri Komutanı Ali Geydan ile Hava Kuvvetleri Komutanı Enver Hememi ile bazı üst düzey askerlerin, helikopterlerini bırakarak Erbil’e geldikleri kaydedildi.

“KOMUTANLAR VE VALİ ERBİL’DE”

IKBY'de ismini yazılmasını istemeyen hükümet yetkilisinin verdiği bilgiye göre, her iki komutan ve beraberindeki askerler karayoluyla Erbil’e ulaştı. Irak Parlamento Başkanı Usame el-Nuceyfi’nin “Valilik binasında güvenlik güçlerini koordine etmeye çalışıyor” dediği kardeşi Musul Valisi Asil el-Nuceyfi’nin de akşam saatlerinde Erbil’e geldiği ifade edildi.

Bölgesel hükümet yetkilisi, Erbil’deki komutanlarla Vali Nuceyfi’nin havayoluyla Bağdat’a gideceğini dile getirerek şunları söyledi:

“Üç gün önce Bağdat ile iletişime geçtik. Onlara durumun vahim olduğunu böyle gitmesi durumunda Musul’un tamamıyla IŞİD’in eline geçeceğini ilettik. Yetkililere peşmerge güçlerinin takviyesiyle teröristleri kentten uzaklaştırma teklifinde bulunduk. Fakat merkezi hükümetten herhangi bir cevap gelmedi. Dün gece 03.00’de dönüş yaptıklarında artık çok geç kalınmıştı. Şimdi peşmergenin gidip orada güvenliği sağlamasını istiyorlar. Ama kontrolü sağlamak artık zor. Merkezi hükümetin ordusu, Musul'u çatışmadan IŞİD'e teslim etti.”

IKYB Başbakanı Neçirvan Barzani de sabah saatlerinde yaptığı yazılı açıklamada Bağdat’ın tavrı nedeniyle Musul'daki terör olaylarının engellenmediğini belirtmişti.

Meclis Başkanı Nuceyfi de gerçekleştirdiği basın toplantısında Musul'da yaşanan olaylara ilişkin detaylı bilgiler verirken ordu birliklerinin çatışmadan silahlarını ve zırhlı araçlarını geride bırakarak çekildiklerini ve meydanı IŞİD militanlarına bıraktıklarını savunmuştu.

ŞİDDET YAYILIYOR

Musul'un 60 kilometre kuzey batısında yer alan Telafer’de tedirginliğin had safhada olduğu ifade edildi. Telaferli Ganim Muhammet Yunus "Telafer'de durum belirsiz. Askeri semtindeki ordu güçleri ve polisler görev yerlerini bıraktılar ve ilçeden uzaklaştılar. Telaferliler büyük bir korku içinde" dedi.

Yine Musul’un İyaziye nahiyesinde durumun endişe verici olduğu vurgulandı. AA muhabirine konuşan Mezit Kasap "Sabah 10.00 itibarıyla nahiyedeki tüm polis karakolları boşaldı. Güvenlik güçleri yerlerini terk etti. Şimdi karakollar bomboş. Vatandaşlar evlerine kapanmış durumda” diye konuştu.

Çatışmalar Kerkük kentinin bazı yerleşim birimlerine de sıçradı. Kentin batısındaki Zab nahiyesinin çevresinde ordu güçleriyle IŞİD militanları arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi. Bu nahiyeye yakın Havice ilçesinde ise Ordu güçleriyle polis birlikleri görev yerlerini terk etmeye başladı.

SÜLEYMANİYE'DE GÜVENLİK GÜÇLERİ ALARMA GEÇİRİLDİ

Süleymaniye kentinde de güvenlik güçlerinin alarma geçirildiği bildirildi. Süleymaniye Valisi Behruz Muhammed, "Musul'daki şiddetin artması üzerine bu akşam Süleymaniye'ye bağlı tüm ilçelerin yöneticilerinin hazır bulunduğu bir toplantı yaptık. Toplantıda, istenmeyen saldırılara karşı güvenlik önlemlerimizin artırılması kararını aldık. Peşmerge ve diğer güvenlik güçlerimiz olabilecek herhangi bir saldırıya karşı hazır durumda beklemekteler" diye konuştu.  

OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI ÇAĞRISI

Öte yandan liderliğini Bölge Başkanı Mesut Barzani'nin yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi Meclis Grubu, Musul'daki gelişmeler için acil toplandı.

KDP grubu, IKBY Parlamentosu'nu "Musul Özel Gündemiyle"  olağanüstü toplantıya çağırdı. Musul halkının kaçarak Erbil ve Duhok kentlerine sığınması konusunun ele alındığı toplantıda KDP grubu, parlamentonun bu soruna acil çözüm bulması gerektiğine vurgu yaptı.

Konuya ilişkin açıklama yapan KDP Meclis Grubu Başkanı Ümit Hoşnav, şunları söyledi:

"Parlamento başkanına meclisin Musul özel gündemiyle olağanüstü toplanması için teklif sunduk. Toplantıda bütün faktörler göz önünde bulundurularak bir karar alınmalıdır. Bunun insani, güvenlik ve askeri gibi birçok faktörü vardır. Parlamentonun, Kürdistan bölgesine etki edecek konuları ele alıp tartışmasını istiyoruz. Çünkü bu hem Kürdistan bölgesini, hem de Kürtlerin yaşadığı bölgeleri etkileyecektir. Kürdistan hükümetinin oluşabilecek her gelişmeye karşılık hazırlıklı olması ve gerekli kararları çıkarması lazım."

Kaynak: AA

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?