banner39

Irak ve IKBY'den petrol için ortak çalışma

Irak ve IKBY meclisleri "Petrol ve gaz komisyonları", Erbil'de bir araya gelerek, ortak çalışma kararı aldı

Dünya 10.02.2015, 13:46 10.02.2015, 13:46
Irak ve IKBY'den petrol için ortak çalışma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak merkezi hükümetiyle ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi IKBY) arasında petrol sevkıyatı nedeniyle çıkan "krizlerin" çözümü için iki tarafı oluşturduğu komisyonlar çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda merkezi yönetimin meclisi ile IKBY Meclisi, "Petrol ve Gaz Komisyonları", Erbil'de bir araya gelerek, ortak çalışma kararı aldı.

IKBY meclisinde toplanan komisyon üyeleri, ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Irak Meclisi Petrol ve Gaz Komisyonu Başkanı Arez Abdullah, burada yaptığı konuşmada, "Erbil ve Bağdat arasındaki petrol konusuyla ilgili Kürdistan bölgesi meclisindeki komisyonla görüşmek istedik. Bu anlamda inisiyatif alarak iki tarafı daha da yakınlaştırmayı hedefliyoruz. Üzerinde anlaşmaya varılamayan noktalarda aynı görüşü paylaşmıyorsak da çok yakın olduğumuzu söyleyebilirim. İki taraf da sorunların diyalog ve müzakereyle çözülmesinden yana" dedi. 

Irak hükümetinin bankalarda para olmaması nedeniyle Erbil'in ödeneğini göndermediğini ifade eden Abdullah, "Eğer başka bir neden varsa bu konuda gerekli incelemelerde bulunur ve sonuçları Kürdistan bölgesi halkına açıklarız" diye konuştu. 

İki komisyonun birçok alanda birlikte çalışma kararı aldığını belirten Abdullah, buna göre Erbil-Bağdat arasında yapılan anlaşmanın sağlıklı bir şekilde yürümesi için çaba gösterileceğini, Irak'taki petrol ve gaz yasasının yanı sıra doğal kaynaklarla ilgili kanun maddelerinin tüm tarafların hakkını gözetecek şekilde çıkması için çalışma yapılacağını bildirdi. 

Erbil ziyaretleri kapsamında IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani'yle de bir görüşme gerçekleştirdiklerini hatırlatan Abdullah, komisyonlar arasındaki toplantı sayısının arttıracaklarını vurguladı. 

"BİRLİKTE BİRÇOK ÇALIŞMAYA İMZA ATILABİLİR" 

IKBY Meclisi Petrol ve Gaz Komisyonu Başkanı Şerko Cevdet ise "İki komisyon arasında ortak çalışma yapabilmek için görüşme yaptık. Çünkü bize göre Irak Meclisi ve Kürdistan Bölgesi Meclisi "Petrol ve Gaz Komisyonları" birlikte birçok çalışmaya imzaya atabilir" ifadelerini kullandı.

Erbil ile Bağdat arasında imzalanan anlaşmaya değinen Cevdet, "Doğal Kaynaklar Bakanlığı'nın verdiği bilgilere göre, Kürdistan bölgesi günlük 400 bin varil petrol üretiyor. Bağdat ile yapılan anlaşma gereği 250 bin varili Irak hükümeti adına ihraç ediliyor. Geriye kalan 120 ila 150 bin arasındaki petrolü de içerideki ihtiyaçlar ve hükümetin borçları için kullanılıyor. Özellikle de şirketlere olan borçlara gidiyor" bilgisini paylaştı. 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?