banner39

Irak'ta cumhurbaşkanlığı yeniden Kürtlere verilebilir

IKBY Başkanlık Sözcüsü, Irak'ta tarafların cumhurbaşkanlığının yeniden Kürtlere verilmesinde görüş birliğine vardıklarını iddia etti

Dünya 05.06.2014, 08:55 05.06.2014, 08:55
Irak'ta cumhurbaşkanlığı yeniden Kürtlere verilebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Hüseyin, Iraklı siyasi tarafların cumhurbaşkanlığı makamının yeniden Kürtlere verilmesi hususunda hemfikir olduklarını ileri sürdü.

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ve Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hewrami'nin Kürt parlamenterlerin sorularına cevap vermek amacıyla düzenlenen toplantıya katılan Hüseyin, çıkışta basın mensuplarının sorularını cevapladı. 

Hüseyin, önceden kararlaştırılan ve dün de Mesut Barzani'nin onayladığı Bağdat ile müzakereleri yürütecek heyetin yarın toplanacağını belirterek "Yeni Irak hükümetinin kurulması amacıyla Bağdatlı siyasi partilerle müzakerelerde bulunacak heyet Erbil'de toplanacak. Heyet kurulacak olan Irak hükümetinde hangi şartlarla yer alacağını tartışacak. Heyet daha sonra Bağdat'a giderek oradaki siyasi partilerle süreci tartışacak" dedi.

Hükümetin kurulması noktasında heyetlerin gerekli tartışmaları yapacağını kaydeden Hüseyin, "Iraklı taraflar Cumhurbaşkanlığı makamının Kürtlere verilmesi hususunda hemfikirler. Bu durum tüm siyasi partiler nezdinde netleşmiştir" iddiasında bulundu. Hüseyin tarafların ne zaman ve hangi şartlarla bu noktada aynı düşünceleri taşıdıkları konusunda ise ayrıntı vermedi. 

'Maliki'nin üçüncü dönemde başbakan olması durumunda Kürtlerin tavrının ne olacağı' sorusuna ilişkin ise Hüseyin, "Bununla ilgili henüz bir netlik yok. Kendi aramızda toplanıp konuşacağız. Yapacağımız görüşmeler ve tartışmalar neticesinde konuya dair bir karara varacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?