banner39

Irak'ta IŞİD'e karşı Fransızlar da savaşıyor

IŞİD'e karşı mücadele eden Kürt grupların safında çok sayıda Fransız gönüllü savaşçının da yer aldığı belirtiliyor

Dünya 14.12.2015, 11:30 14.12.2015, 11:50
Irak'ta IŞİD'e karşı Fransızlar da savaşıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'e karşı mücadele eden Kürt güçleri ve Peşmergenin saflarında Fransa'dan gelen çok sayıda gönüllünün de olduğu belirtiliyor.

Bağdat'ın 200 kilometre yakınında IŞİD'e karşı savaşan Peşmerge güçlerinin başında bulunan General Araz Abdulkadir, AFP'ye yaptığı açıklamada birliğinde altı Fransız olduğunu söyledi.

Abdulkadir, Fransızların birliğe katılırken ülkelerinden getirdikleri bir insansız hava aracı (İHA)'yı da birliğe hediye ettiklerini ve bunun işlerine çok yaradığını kaydetti.

Birlikteki Fransızlar da Charlie Hebdo saldırısı ve sonrasında Paris saldırıları üzerine böyle bir karar aldıklarını savunarak birliğe gönüllü olarak katıldıklarını ifade etti.

Fransızlar Peşmerge birliğine dini amaçlarla katılmadıklarını ifade ederek 'haçlı birliği' olmadıklarını öne sürdü. Fransız savaşçılar, insani ve ahlaki değerler uğruna Irak'ta olduklarını iddia ediyor.

Irak'a kendilerine sadece birkaç gün yetecek para ile geldiklerini belirten Fransız savaşçılar masraflarının Peşmerge tarafından karşılandığını ancak kendilerine nakit para verilmediğini söyledi.

Fransız savaşçılar, yaptıkları açıklamada İslam'a ve Müslümanlara karşı değil; IŞİD'e karşı mücadele ettiklerini kaydederek IŞİD'in İslami bir örgüt olduğuna inanmadıklarını ifade ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?