Irak'ta kanlı pazar: 25 ölü

Musul kentinde polis karakoluna ve bir okula bombalı intihar saldırıları düzenlendi; saldırılarda ilk belirlemelere göre 20 öğrenci ve 5 polis hayatını kaybetti, en az 70 kişi yaralandı

Irak'ta kanlı pazar: 25 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ın Musul kentinde polis karakoluna ve bir okula bombalı intihar saldırıları düzenlendi. Saldırılarda ilk belirlemelere göre 20 öğrencinin ve 5 polisin hayatını kaybettiği, en az 70 kişinin yaralandığı bildirildi.

AA muhabirinin emniyet kaynaklarından aldığı bilgilere göre Türkmen nüfusun yoğun yaşadığı Telafer ilçesine bağlı Kebek köyündeki polis karakoluna, bugün saat 11.00'da bomba yüklü kamyonet ve otomobille peş peşe iki intihar saldırısı düzenlendi. 

İlk saldırıda bomba yüklü kamyonet, polis karakolunun önünde patlatıldı. İkinci saldırı ise bomba yüklü otomobilin karakolun yanındaki Kebek ilköğretim okulunun önünde patlatılmasıyla gerçekleştirildi. Her iki saldırıda 20 öğrenci ve 5 polis ile 2 intihar eylemcisi hayatını kaybetti, en az 70 kişi yaralandı. Musul, Telafer ve Duhok'taki devlet hastanelerine kaldırılan yaralılar içinde durumu ağır olanların fazla olduğu bildirildi.

 Bir emniyet yetkilisinin bildirdiğine göre şiddetli patlamalar nedeniyle polis karakolu ve okul binasında ağır hasar oluştu. Öğrencilerin bir kısmı, patlamanın etkisiyle yıkılan duvarın altında kaldı. Olaydan sonra üçüncü bir patlamanın yaşanmaması için gerekli tedbirler alındı. Yaralıları taşıyan ambulanslar, olası saldırılara karşı askeri konvoyla hastanelere gönderildi. 

Polis, patlamaların yaşandığı caddeyi trafiğe kapatarak güvenlik çemberine aldı. Olayla ilgili incelemenin sürdüğü bildirildi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2013, 19:59
banner53
YORUM EKLE

banner39