Irak'ta Kerbala törenleri kana bulandı: 41 ölü

Hz. Hüseyin'in şehid edilişinin 1374'üncü yıldönümü münasebetiyle Irak ve Afganistan'da anma törenleri düzenlendi. Irak'taki törenlerden birine bombalı saldırı düzenlendi onlarca kişi hayatını kaybetti

Irak'ta Kerbala törenleri kana bulandı: 41 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının Kerbela'da şehit edilişinin 1374. yıl dönümü dolayısıyla hem Irak'ta hem Afganistan'da anma törenleri düzenlendi. Irak'taki törenlerin birinde saldırı düzenlendi; en 41 kişi öldü.

Hz. Hüseyin ile 71 arkadaşı şehit edilişlerinin 1374. yıl dönümlerinde Irak'ın Kerbela kentinde düzenlenen "Matem Törenleri"yle anılıyor. Muharrem ayının başlamasıyla birlikte başta Irak olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki Şiiler Kerbela'da düzenlenen matem törenlerine katıldı.

Sabahın erken saatlerinde Kerbela'ya gelen yüzbinlerce Şii, Hz. Hüseyin ve Hz. Abbas'ın kabirlerinin yer aldığı camilerde buluştu.

Kerbela sokaklarını "Ya Hüseyin", "Ya Mazlum", "Ya Zeynep", "Her gün Aşura, her yer Kerbela", "Lebbeyk Ya Hüseyin", "Lebbeyk ya Hüseyin" şeklindeki nidalarıyla inleten yüzbinlerce Şii, ellerini göğüslerine vurarak okudukları mersiye ve dualar eşliğinde kutsal gördükleri mekanları ziyaret ederek, gözyaşı döktü.

Yetkililer Kerbela'daki anma törenlerine gelenlerin sayısının 2 milyonu bulduğunu bildirirken, Pakistan, Hindistan, İran, Yemen, Ürdün, Lübnan gibi ülkelerden de çok sayıda kişinin törenlere katıldığı kaydedildi. Kerbela'daki "Matem Törenleri" Hz. Hüseyin ve beraberindekilerin şehit edilişinin canlandırılacağı etkinlikle son buldu.

IRAK'TAKİ TÖRENLERE SALDIRI

Irak'ta yine sivilleri hedef alan kanlı saldırı düzenlendi. Irak'ın çeşitli yerlerinde Kerbela şehitlerini anmak için toplanan gruplara düzenlenen intihar saldırılarında toplam 41 kişi öldü. Geçmiş yıllarda da düzenlenen ve Şiileri hedef alan saldırıların alınan yoğun güvenlik önlemlerine rağmen bu yıl yine gerçekleşmiş olması endişe yarattı.

Büyük bir kısmı başka ülkelerden Irak'a gelen yüz binlerce kişi, Aşura törenleri için Kerbela'ya akın etti. Saldırıların en büyüğü Şiilerin çoğunlukta olduğu başkentin kuzeyindeki Diyala eyaletinde düzenlendi. Güvenlik ve sağlık görevlilerinin aktardığına göre intihar saldırganı 41 kişinin ölümüne 65 kişinin ise yaralanmasına neden oldu. Diyala'dan önce ülkenin farklı yerlerinde iki saldırı daha gerçekleşti. Başkentin güneyindeki Hafriye şehrinde dokuz kişi hayatını kaybetti. Kerkük'te düzenlenen ikiz bombalı saldırılar da beş kişinin yaralanmasına neden oldu.

AFGANİSTAN'DA DA TÖRENLER VARDI

Ülke genelinde sabahın erken saatlerinden itibaren camilere akın eden Müslümanlar, Kerbela şehitleri için göz yaşı döktü. Kent meydanları ve camilerin etrafında toplanan binlerce kişi, Kerbela şehitlerini andı.

Afganistan genelinde 9 gündür devam eden muharrem ayı etkinlikleri de bugün sona erdi. Başkent Kabil'in çeşitli bölgelerinde toplanan Müslümanlar, ağıtlar eşliğinde Kerbela'da Hz Hüseyin ile birlikte şehit edilen 72 kişinin acısını paylaştı. 

Kabil'de Şii Hazaraların yoğun olarak bulunduğu bölgede düzenlenen törene ise Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kerim Halili ve Şii lider Muhammed Muhakkik de katıldı.

Önceki yıllarda düzenlenen matem törenlerinde Şii türbelerini hedef alan bombalı saldırılar nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri alındı. Vatandaşlar, teker teker üst araması yapıldıktan sonra tören alanına alındı. 

Öte yandan, kentin değişik yerlerinde fakirlere yemek dağıtıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 15:39
banner53
YORUM EKLE

banner39