Irak'ta 'serbest bırakılan mahkumlar öldürülüyor' iddiası

Irak'taki en büyük aşiretlerden Duleymi Aşiretleri Emiri Ali Hatim Süleyman, Irak hükümeti tarafından serbest bırakılan Sünni mahkumların öldürüldüğünü iddia etti

Dünya 14.02.2013, 16:46 14.02.2013, 16:54
Irak'ta 'serbest bırakılan mahkumlar öldürülüyor' iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'taki en büyük aşiretlerden Duleymi Aşiretleri Emiri Ali Hatim Süleyman, ülkede mezhep çatışmalarının yeniden başlaması halinde kimsenin bundan kurtulamayacağını söyledi.

Irak'ın batısında 2. ayına giren Maliki hükümeti karşıtı gösteri ve eylemlerin en büyük destekçisi olan ve Irak'ın en büyük aşiretlerinden biri sayılan El-Enbar merkezli Duleymi Aşiretleri Emiri Ali Hatim Süleyman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak'ta mezhep çatışmalarının yeniden başlaması halinde bundan kimsenin kurtulamayacağını söyleyerek, bu konuda Başbakan Nuri Maliki'ye, adamlarını ve yandaşlarını susturması tavsiyesinde bulunduklarını söyledi.

Gösteri ve eylemlerde taleplerin, Maliki hükümetini düşürme gibi en üst seviyeye ulaşıp ulaşmadığının sorulması üzerine Süleyman, taleplerin en üst seviyeye ulaşmadığını, gasp edilen haklar sahiplerine iade edilene kadar gösteri ve eylemlerin devam edeceğini kaydetti.

Irak Hizbullahı'ndan ayrılan Vasık Battat'ın Baasçılar'ı öldürme bahanesiyle Ramadi ve diğer şehirlerdeki göstericilere karşı kullanmak için ordu kurma yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Süleyman, ''Bizim bu tür aşağılık açıklamalara karşı bir açıklamamız olmaz. Bu şahıs kime karşı ordu kuracak- Bu ordu kime karşı kimlerden oluşturuluyor- Bu orduyla mezhep temelli fitne koparılmak isteniyorsa bizim tepkimizin ne olacağını biliyorlar. Bizim bu tür şahıslara verecek cevabımız yok. Bizim buna ve Maliki'ye verecek nasihatimiz var. Mezhep çatışmaları tekrar dönerse bundan kimse kurtulamaz'' dedi.

''EYLEMLERE KATILANLARIN SAYISI GİDEREK ARTIYOR''

Maliki ve taraftarlarının zaman faktörüne güvenerek, insanların bıkıp usanıp eylemlerden vazgeçeceklerini zannettiğini savunan Süleyman, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Onlar insanların bıkıp usandıktan sonra eylemlerden vazgeçeceğini zannediyor. Ama gösteri ve eylemlere katılanların sayısı gittikçe artıyor. El-Enbar başta olmak üzere 6 ilde yapılan gösterilerin bir dava uğruna yapıldığı kanıtlandı. Irak'ın demokraside hakkettiği yere gelmesini temenni ediyoruz. Irak'ı kimin yöneteceği önemli değil. Bizi ilgilendiren nasıl yönetileceğidir.''

MALİKİ HÜKÜMETİNE UYARI

Duleymi Aşiretleri Emiri Süleyman, gösterilerin 50. günü doldurduktan sonra uluslararası bir boyut kazanabileceği şeklindeki söylentiler hakkında ise şunları kaydetti:

''Ne BM'yi, ne de 50 günü arıyoruz. Biz, hurma ağacı dikerken, uzun yıllar sonra meyve toplama umuduyla dikiyoruz. Davamız için prensibimiz budur. Maliki ve zümresi göstericilere karşı herhangi bir harekette bulunmaya kalkışırsa bundan kurtulamazlar. Bizim Maliki hükümetine nasihatimiz budur. Barışçı olduğumuzu, içimizdekini dile getirmeye çalıştığımızı bilirler. Maliki, ABD'nin, El-Kaide'nin ve terörün burada nasıl dağıldığını çok iyi biliyor. Maliki, şansını şansını El-Enbar'da denemesin'' dedi.

''SERBEST BIRAKILAN MAHKUMLAR NEREDE''

Göstericilerin taleplerinin yerine getirilmesi için bakanlardan oluşan 'beşli komisyon" adlı komisyonun çalışmalarından memnun olup olmadığının sorulması üzerine Süleyman, şöyle konuştu:

''Bu beşli komisyon değil. Bunlar, yalan ve erteleme komisyonlarıdır. Maliki ve Dava Partisi komisyonlarıdır. Bunlar komisyon değildir. Serbest bırakılan tutuklu ve mahkumlar nerede- Serbest bırakılan 3 bin tutuklu ve mahkum nerede- Onlar, sokaktaki en küçük rezaleti anında kendi medyalarında yayınlıyorlar. Bu 3 bin kişiyi neden medyada göstermediler ve adlarını açıklamadılar- Serbest bırakılanları kendileri öldürüyor. Bunları kimin öldürdüğünü ve bunun arkasında hangi tarafın bulunduğunu öğrendik. Hesap yaklaşıyor. Kaydediyoruz''

SORUN ULUSLARARASI ARENAYA TAŞINABİLİR

Bu arada, göstericilerin dile getirdiği taleplerin yerine getirilmemesi halinde meselenin uluslararası arenalara taşınacağı bildirildi.

Irak Milli Meclisi'ndeki Irakiye Bloku üyesi milletvekili Ahmed El-Alvani, uğradıkları zulmü, gasp edilen hakları ve barışçı bir şekilde dile getirdikleri talepleri için BM, İslam İşbirliği Teşkilatı ve diğer uluslararası taraflara yazılar göndereceklerini söyleyerek şöyle devam etti:

''İnsanlara medeni, kanun ve anayasaya saygı gösteren insanlar olduğumuzu ve öldürmek için çağrıda bulunan milisler gibi olmadığımızı göstermek istiyoruz. Gösteriler ve eylemler hakkımızdır. Maliki ve kendisine benzeyenler, Irak'ın halen BM Güvenlik Konseyi'nin 7. bendinin vesayeti altında olduğunu unutmasınlar. Maliki, herhangi bir yanlışlık yapmaya kalkışırsa kendisine çok pahalıya mal olur.''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?