İran, Suriye'de askeri varlığı olduğunu reddetti

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Afham, “Suriye’de hiçbir askeri gücümüz bulunmamaktadır” dedi

İran, Suriye'de askeri varlığı olduğunu reddetti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, Suriye’de öldürüldüğü iddia edilen Devrim Muhafızları komutanı hakkında, “İran İslam Cumhuriyeti’nin Suriye’de resmi olarak askeri varlığı bulunmamaktadır. Bu konu hakkında basında yer alan haberler tamamen asılsızdır” dedi.

Afham, AA muhabirinin Suriye’de öldürüldüğü iddia edilen Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Celilipakale’nin İran’ın Suriye’de askeri varlığının bulunduğuna işaret edip etmediği sorusu üzerine şöyle konuştu:

“Bir İran vatandaşının Suriye’de şehit edildiği yönünde yayımlanan haberleri gördüm. Ancak şu an bunu teyit etmemiz mümkün değil. Olayı araştırıyoruz. Söz konusu şahsın gerçekten orada bulunup bulunmadığı, eğer bulunduysa iddia edildiği gibi Devrim Muhafızları üyesi olup olmadığının araştırılıp kesinlik kazanmasını beklemeliyiz. Şu anda bilgiler kesinlik kazanmadan bu haberi teyit etmek mümkün değil.”

“İran’ın Suriye’de askeri varlığı bulunduğu yönündeki iddiaların sıhhati olmadığını defalarca beyan ettik” diyen Afham, Suriye krizinin oldukça karışık bir hal aldığını ve “bazı radikal grupların” kendi hedeflerine ulaşmak için bu krizden faydalandığını ifade etti.

Suriye’deki krizin çözümü için siyasi çabaların sonuç vermesini umduklarını belirten Afham, “İran İslam Cumhuriyeti siyasi çözüm için gerekli her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39