banner39

İran ve Irak'tan güvenlik işbirliği

İran İstihbarat Bakanı Muslihi, Irak Meclis Başkanı Nuceyfi, Irak Yüksek İslam Meclisi Başkanı Hakim ve Irak Ulusal İttifakı Başkanı Caferi ile bir araya geldi

Dünya 02.04.2013, 12:14 02.04.2013, 17:15
İran ve Irak'tan güvenlik işbirliği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ın başkenti Bağdat'ta resmi temaslarda bulunan İran İstihbarat Bakanı Haydar Muslihi, İslam ülkelerinin derin bir komplo ile karşı karşıya olduğunu öne sürdü.

Muslihi, Irak Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi, Irak Yüksek İslam Meclisi Başkanı Ammar el-Hakim ve Irak Ulusal İttifakı Başkanı İbrahim el-Caferi ile bir araya geldi.

Nuceyfi'nin bürosundan yapılan açıklamada, görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve Irak'ın içinde bulunduğu siyasi krize çözüm yollarının ele alındığı belirtildi.

''Iraklıların refahı ve güvenliği için İran'ın işbirliğine hazır olduğunu'' vurgulayan Muslihi'nin, Nuceyfi ile görüşmesinde, İslam ülkelerinin derin bir komployla karşı karşıya bulunduğunu ileri sürdüğü ifade edildi.

Muslihi'nin Hakim ile görüşmesinde ise teröre karşı mücadelede karşılıklı istihbarat akışının sağlanmasının önemine vurgu yaptığı bildirildi.

Daha sonra Caferi ile bir araya gelen Muslihi'nin, iki ülkenin ortak meseleleri hakkında istişarelerde bulunduğu kaydedildi.

İran İstihbarat Bakanı Haydar Muslihi'nin, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ve hükümet yetkilileri ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?