banner39

İran'dan Peşmerge'nin Kobani'ye geçişine tepki

İran Dışişleri bakan yardımcısı Abdullahiyan, Peşmerge'nin adını kullanmadan Suriye'ye gönderilen kuvvetlerin ülkeye müdahale olduğunu söyledi

Dünya 31.10.2014, 11:04 31.10.2014, 11:56
İran'dan Peşmerge'nin Kobani'ye geçişine tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Peşmergenin Kobani’ye geçişini “dış müdahale” olarak gördüklerini söyledi.

İran resmi ajansına konuşan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD'nin IŞİD'i bahane ederek Ortadoğu'ya yerleşmek istediğini savunarak İran’ın terörle mücadelede Suriye hükümetinin yanında olduğunu ifade etti.

Abdullahiyan, Peşmerge adını kullanmazken “Kobani halkına yardım ulaştırılması konusu, dış güçlerin Suriye’ye müdahalesi ve o ülkeyi parçalanmaya doğru götürmesine sebep olmamalı. Bunu kabul etmiyoruz.” dedi.

İran Dış İlişkiler Strateji Konseyi Başkanı Kemal Harazzi de Ortadoğu’da barışın sağlanması için atılması gereken ilk adımın IŞİD'e verilen finansal ve askeri desteğin kesilmesi olduğunu söyledi. Harazzi, ''Sorun (Suriye'de) başladığı zaman, siyasi çözüm aramak yerine, bazı bölgesel güçler ve diğer ülkeler, yanlış ve aşırı hırslı bir strateji hesabıyla, Suriye hükümetini devirmek için militanlara silah dağıtmaya başladı. Bu da değişik terör gruplarının ortaya çıkmasının yanı sıra hem de insan hem de büyük bir yıkıma neden oldu'' dedi.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?