banner39

Irkçı Sarrazin İstanbul'daydı

Thilo Sarrazin geçen hafta sonu İstanbul’daydı, izlenimlerini ‘Bild’ gazetesine anlattı

Dünya 21.09.2010, 12:21 21.09.2010, 12:21
Irkçı Sarrazin İstanbul'daydı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da ırkçı çıkışlarıyla tanınan Sosyal Demokrat politikacı ve Alman Merkez Bankası eski yönetim kurulu üyesi Thilo Sarrazin, ‘Müezzin sesi duymak istersem sabah ülkesine giderim’ demişti ve geçen hafta sonu İstanbul’a gelerek müezzin sesi dinledi.

‘Bild’ gazetesi muhabiri Thilo Sarrazin’i İstanbul  sokaklarında gezerken yakaladı ve izlenimleri hakkında bilgi aldı. Ocak ayından beri planlanmakta olan bir işverenler forumuna katıldığını söyleyen Sarrazin, İstanbul’da güneşin keyfini çıkardığını söyledi.

Berlin’de Türk ve Arap kökenli göçmenler başta olmak üzere yabancılara karşı ağır sözlerle eleştiriler yapan Sarrazin ilk defa 1978 yılında görev icabı Türkiye’ye gelmiş. Daha sonra 1998 yılında Antalya’da tatil yapmış.

O zamandan bu yana dini olarak örtünenlerin sayısında önemli ölçüde artış olduğunu söyleyen Sarrazin, ancak bu gözleminin çok yüzeysel olduğunu, iki günde çok şeyleri öğrenmenin mümkün olmadığını belirtti. Aynı şekilde Berlin’de iki gün geçirmekle de Neukölln semtinde olup biteni öğrenmenin de mümkün olamayacağını ekledi.

Sarrazin haftasonu gezisinde Ayasofya’yı da ziyaret ederek, 6. yüzyılda inşaa edilen mabede büyük hayranlık duyduğunu ifade etti. Sarrazin, İstanbul’da eşine hediye olarak çini tabak, hurma, kuru incir ve lokum satın aldı.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?