banner39

IŞİD ile PYD arasında çatışmalar yine başladı

Ceylanpınar'ın tam karşısında bulunan Rasulayn kasabası çevresinde IŞİD ile PYD güçleri arasında yeniden çatışmalar başadı. Bölgeden haberlere göre bu çatışmalarda ve bombalı saldırılarda çoğu sivil onlarca ölü var.

Dünya 30.05.2014, 11:11 30.05.2014, 11:11
IŞİD ile PYD arasında çatışmalar yine başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye’nin kuzeyinde bulunan Hasake iline bağlı Rasulayn ilçesi ve köylerinde, PYD ile IŞİD arasındaki çatışmalar tekrar başladı. Yerel kaynaklar, PYD'nin kontrolünde bulunan Rasulayn ilçesinin güney ucundaki köylerde PYD ile IŞİD militanları arasında ağır silahların da kullanıldığı çatışmalar yaşandığını duyuruyor. Bu çatışmalarda bazı kaynaklara göre 15, bazı kaynaklara göre ise 45 ölü var.

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, AA'ya telefonda yaptığı açıklamada, ölü sayısı hakkında bilgi verirken, "YPG'nın 6 kaybı var. Öyle iddia edildiği gibi 45-50 kişi öldürülmedi. Çatışmalar Rakka ile Hassa arasında Serekaniye'nin batı tarafında sürüyor. Ancak 7’si çocuk, 4’ü kadın 15 kişinin öldürüldüğü yer Tililiye köyüdür. Basılan köy, Serekaniye'nin 15 kilometre güneydoğusundadır. Kürt köyü olarak biliniyor ancak savaştan kaçan sığınmacı Araplar bu köyde yaşıyor" dedi.

Müslim, IŞİD'in öldürdüğü sivilleri YPG mensubu olarak göstermeye çalıştığını, bu nedenle "YPG çok kayıp verdi" şeklinde yanlış haberlerin yayıldığını belirtti. Müslim, ölü sayısının netleşmediğini, artabileceğini söyledi.

IŞİD, Ceylanpınar ilçesinin karşısına denk gelen Umcun ve Tillile köylerine üç gün önce ağır silahlarla bir saldırı başlatmıştı. IŞİD, dün sabah da Tillile köyüne bomba yüklü araçla saldırı düzenlemiş, bu saldırıda çoğu kadın ve çocuk 17 kişinin hayatını kaybettiği söylenmişti.İki gün önce ise tamamen IŞİD'in kontrolünde bulunan ve devletini ilan ettiği Rakka kentinde iki araç içerisine yerleştirilen bombaların infilak etmesi sonucu 67 kişi ölmüştü. Bu saldırıyı Nusra Cephesi'nin gerçekleştirildiği sanılırken, Nusra Cephesi bunu reddetmiş, ardından Al-Haseke Kürdistan Haber ajansı da yayınladığı açıklamada, “IŞİD’e düzenlenen ve 50′den fazla kişinin ölümüne sebep olan saldırıyı Kobani Şehitler gerillaları tarafından düzenlenmiştir” ifadesiyle saldırıyı PYD'nin üstlendiğini duyurmuştu. 

Türkiye sınırındaki Rasulayn kasabası her iki grup için de stratejik öneme sahip. Suriye'de ağırlıklı olarak Kürtlerin yaşadığı bölgelere yapılan yardımın önemli bir bölümü buradaki sınırdan sağlanıyor. 

 

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?