IŞİD Kobani'den tamamen çıkarıldı

Kürt YPG güçleri Suriye'nin Kobani şehrinin kontrolünü tamamen ele geçirdi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, şehrin güneyinde çatışmaların sürdüğünü bildirdi.

IŞİD Kobani'den tamamen çıkarıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kobani Kantonu Dışişleri Sözcüsü İdris Nehsan, IŞİD’in kentteki varlığının sona erdiğini doğrulayarak, 60 IŞİD’linin öldürüldüğünü, 9’unun da esir alındığını söyledi.

İdris Nehsan, YPG savaşçılarının Kobani’nin güneyine doğru kaçan bir grup IŞİD’linin peşinde olduğunu belirtti. Nehsan, etkisiz hale getirilen IŞİD’li sayısını 60, esir alınanların sayısını da 9 olarak bildirdi.

Kobani’deki saldırılarda 206 sivilin öldüğü, yaralı sayısının da 25/'yi geçtiği kaydediliyor. AFP'nin haberlerine göre, IŞİD militanları Kobani'den tamamen çıkarıldı, kontrol yeniden YPG'nin eline geçti. IŞİD, 25 Haziran’da sabaha karşı 100 civarında olduğu tahmin edilen silahlı mensubu ve 6 bomba yüklü araçla Kobani’ye girmişti.

BBC Türkçe'ye konuşan Kobani Kantonu Sağlık Koordinasyonu üyesi ve Kobani’deki hastanelerden sorumlu yetkili Dr. Hikmet Ehmed, IŞİD'in saldırısı sonucu ölenlerin sayısının 206'ye yükseldiğini söyledi. Ehmed, yaralı sayısının 250'yi geçtiğini, bu kişilerin Türkiye'ye gönderildiğini kaydetti.

YPG’nin de içinde yer aldığı Burkan El Fırat Güçleri’nin Genel Komutanı Hakkı Kobani de BBC Türkçe'ye açıklamasında, Kobani kent merkezinde IŞİD militanı kalmadığını belirtti.

IŞİD militanlarının kaldığı Mıştenur hastanesini patlayıcılarla imha ettiklerini söyleyen Hakkı Kobani, sabah saatlerinde başlattıkları operasyonlarda birçok militanın öldürüldüğünü kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2015, 16:01
YORUM EKLE

banner39