İslam Zirvesi Konferansı'na özel önem

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, konferansın son yıllardaki en önemli toplantı olacağını belirtti

İslam Zirvesi Konferansı'na özel önem

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, 6-7 Şubat'ta düzenlenecek İslam Zirvesi Konferansı'nın son yıllardaki en önemli toplantı olacağını belirtti.

İhsanoğlu, Mısır'ın başkenti Kahire'de devlet başkanı düzeyinde yapılacak İslam Zirvesi Konferansı'nın, İslam dünyasının, özellikle de Ortadoğu'nun yakın tarihinde yaşamadığı kadar kritik bir süreçten geçtiği bir döneme denk geldiğini ifade etti. İhsanoğlu, İslam Zirve Konferansı'nın son yıllarda düzenlenen en önemli toplantı olacağına dikkati çekti.

Bu dönemi demokratik dönüşümlerin yaşandığı, totaliter rejimlerin düştüğü ve halkların demokratik yönetime geçme isteğinin belirdiği bir süreç olarak nitelendiren İhsanoğlu, toplantıya katılacak liderlerin olaylar karşısındaki duruşlarını göstermelerini temenni ettiğini belirtti.

Görev süresinin uzatılacağı söylentilerini de değerlendiren İhsanoğlu, görev süresinin 2013 yılı sonunda dolacağını söyledi.

İhsanoğlu, Afrika ülkelerinin İİT Genel Sekreterliği için 3 aday gösterdiğini ve sonrasında bunları geri çektiğini belirterek, şu anda Suudi Arabistan'ın bu makam için bir adayı olduğunu hatırlattı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39