banner39

İşler: İslam aleminin birlik ruhuna ihtiyacı var

AK Parti Milletvekili ve Libya özel temsilcisi Emrullah İşler, "Karşımıza çıkan krizlerle hiçbir ülke tek başına mücadele edemez. İslam alemi olarak birlik ruhuna ihtiyacımız var" dedi.

Dünya 15.03.2015, 23:53 15.03.2015, 23:53
İşler: İslam aleminin birlik ruhuna ihtiyacı var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslam coğrafyasındaki sorunları ele almak ve çözüm üretmek amacıyla eski Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’in girişimiyle kurulan Uluslararası Kuala Lumpur Platformu'nun ilk toplantısı Malezya'da yapıldı.

Platforma Başkan Yardımcısı seçilen AK Parti Milletvekili ve Libya özel temsilcisi Emrullah İşler, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de demokratik dönüşüm tecrübesinin bölgeye etkileri, Arap Baharı'nın kazanımları ve İslam coğrafyasını bekleyen tehlikeleri değerlendirdi.

Türkiye’nin zamana yayılan, aşamalı bir değişim geçirdiğini söyleyen İşler, "Bu, toplumsal değişim, doğasına uygun gerçekleştiğinden barışçıl, yumuşak bir geçişle başarılmış ve öyle de devam etmektedir" dedi.

İşler, Arap Baharı sürecine ilişkin, "Arap Baharı süreci iyi değerlendirildiği takdirde tüm İslam coğrafyasının ihtiyaç duyduğu tarihi bir değişimin kapılarını açacaktır" değerlendirmesini yaptı.

Bölge halklarının Arap Baharı'yla büyük bir cesaret sergilediğinin altını çizen İşler, bölge halklarının özgürlük mücadelesini görmeyen ülkelerin uzun vadede zararlı çıkacaklarını savundu. İşler, Arap Baharı'nın en önemli kazanımlarından biri olarak, pek çok farklı grubun ortak çıkarlar çerçevesinde bir araya geldiğini ve bölge halklarının tarihin akışını kendi ellerine alma iradesini ortaya koyduklarını belirtti.

İSLAM COĞRAFYASINI BEKLEYEN TEHLİKELER

Arap dünyasındaki geleneksel yapılar ve dünyadaki destekçilerinin Arap Baharı'nı tersine çevirmeye çalıştığına değinen İşler, İran’ın coğrafi ve mezhepsel genişleme politikasının doğuracağı mezhep çatışması ve radikal grupların, bölgeye tehdit oluşturduğunu söyledi.

Büyük bir değişim geçiren bölgede İslami hareketlerin çok aktif olduğunu fakat bu hareketleri yönlendirme konusunda zaaflar bulunduğunu anlatan İşler, mevcut süreçte ortak aktif bir çalışmanın gerekliliğine işaret etti.

İşler, İslam dünyasının karşılaştığı ortak sorunlara ilişkin, "Karşımıza çıkan krizlerle hiçbir ülke tek başına mücadele edemez. İslam alemi olarak birlik ruhuna ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

İslam dünyasının geleceğiyle ilgili daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini ve Türkiye’nin bu sorunla tek başına yüzleşemeyeceğini aktaran İşler, "İslam birliği anlayışı yerine demokrasi merkezli bir stratejiyle hareket eden platformlar geliştirmemiz çok daha önemlidir" görüşünü paylaştı.

Ortadoğu dışında başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya mesajlar verecek bir yol haritası çizmeleri gerektiğini kaydeden İşler, "Bize yapılan eleştirilere karşı onların ikiyüzlü politikalarını ortaya koyacak mesajlar vermeliyiz. Mısır'daki darbeye karşı takındıkları tavır bunun en açık örneklerinden biridir" dedi.

"ERDOĞAN DÜNYAYA FARKLI BİR İSLAM PRATİĞİ SUNDU"

Eski Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed ise göreve başladığında halkının sömürge döneminin ezilmişliğiyle öz güvenden yoksun olduğunu ancak büyük bir inanç ve özveriyle ümitleri yeniden canlandırdıklarını söyledi.

Malezya ekonomisini kısa sürede hızla yükselen bir ekonomiye dönüştürdüklerini ifade eden Muhammed, Malezya’da sürekli tehdit unsuru olarak kullanılan farklı etnik ve dini grupları aynı masa etrafında toplamayı başardıklarını dile getirdi.

Türkiye ile Malezya'nın benzer tecrübeler yaşadıklarına dikkati çeken Muhammed, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'de toplumsal bütünlüğü sağlayarak iç sorunların üstesinden geldiğini ve böylece ülkenin giderek artan bir büyüme sürecine girmesini sağladığını ifade etti.

Eski Başbakan Muhammed, Erdoğan'ın her düşünce ve inanışta insana hitap ettiğini, liderliğindeki Türkiye'nin tüm İslam coğrafyasına örnek olduğunu belirterek, "Erdoğan dünyaya farklı bir İslam pratiğini sundu. Bu pratikte her düşünce ve inanışta insan kendisine yer buldu. Türkiye, Erdoğan liderliğinde başardıklarıyla İslam coğrafyasına ilham olmuş ve ümitlerini tazelemiştir" değerlendirmesinde bulundu.

Akademisyenler ve uzmanların arasında bulunduğu 21 ülke temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Libya, Mısır, Suriye, Yemen, Filistin ve Irak'taki gelişmeler değerlendirildi. 

Tüm İslam coğrafyasına hitap etmeyi amaçlayan Platform, arasında Türkçenin de bulunduğu altı dilde yazılmış İslam coğrafyasının sorunlarını ele alan ilmi kitaplar yayınlayacak ve bu konularda düzenleyeceği konferansın ikincisini 2016’da İstanbul’da yapacak.

 

banner53
Yorumlar (0)
21
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?