banner39

İspanya Dışişleri Bakanı ateşkesi desteklemek için Libya’da

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzlez Laya, Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Tobruk Parlamentosu arasında kararlaştırılan ateşkesi desteklemek için Libya'yı ziyaret etti.

Dünya 08.09.2020, 01:29 08.09.2020, 01:30
İspanya Dışişleri Bakanı ateşkesi desteklemek için Libya’da

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, İspanya Dışişleri, Avrupa Birliği ve İşbirliği Bakanı Arancha Gonzalez Laya ile Libya'daki gelişmeleri görüştü.

Libya hükümetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Serrac, beraberindeki üst düzey heyetle birlikte ülkeye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında başkent Trablus'a gelen Laya'yı kabul etti.

Serrac görüşmede, iki ülke arasındaki güçlü ilişkilere işaret ederek, İspanya'nın Libya hükümetine ve siyasi çözüm sürecine verdiği desteği övdü.

Başbakan Serrac ayrıca, Libya'da yaşanan son gelişmeler ve siyasi çözüm sürecine dönük müdahalelerle ilgili bilgi verdi.

İspanya'nın, Libya hükümetine ve Libyalı tarafların karşılıklı olarak ilan ettikleri ateşkese destek verdiğini belirten Laya ise, Serrac'ı İspanya'yı ziyarete davet etti.

Serrac, davetinden ötürü İspanyol bakana teşekkür etti.

LİBYA'DA ATEŞKES KARARI

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, 21 Ağustos'ta ateşkes kararı aldıklarını duyurmuştu.

Ateşkes kararı, Sirte ve Cufra'nın silahtan arındırılmış bölgeler olmasını, ülkede petrol üretimi ve ihracının yeniden başlatılmasını, yabancı ve paralı askerlerin ülkeden çıkmasını ve Başkanlık Konseyi ile genel seçimlerin gelecek mart ayında yapılmasını öngörüyor.

Kaynak: HABERTÜRK

banner53
Yorumlar (0)
11
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?