banner39

İsrail'den Biden'a 'Türkiye' çağrısı

İsrailli Jerusalem Post gazetesinde yayımlanan bir makalede, seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden'a Türkiye konusunda tavsiyeler sıralanarak, "Ankara ile aranı iyi tut" mesajı verildi.

Dünya 14.12.2020, 13:30
İsrail'den Biden'a 'Türkiye' çağrısı

Dünya siyaseti ve ABD dış politikası alanlarında uzmanlaşmış araştırmacı/yazar Christopher Miller, İsrailli The Jerusalem Post'ta "Biden Türkiye ile neden hafifçe hareket etmeli" başlıklı yazısını kaleme aldı.

Joe Biden'ın ilgileneceği ilk konunun Kovid-19 pandemisi olduğunu belirten Miller, "Ancak dış politika da yeni başkanı bekliyor. Hızla değişen Orta Doğu, Çin ile gergin ilişkiler ve ABD'nin çıkarlarıyla bağlantılı çok sayıda düşük seviyeli çatışmayla karşı karşıya kalacak. En önemli dış politika hedeflerinden biri de Türk lider Erdoğan ile yakınlaşması olacak. Biden yönetiminin Ankara'ya karşı hassas düşünceleri nasıl dengelemeyi başardığı, bu önemli müttefikle ilerideki ilişkiyi belirleyecek" ifadelerini kullandı.

İki ülke arasında çatışma alanları

Köşe yazısında, Türkiye ile ABD arasındaki sorunları ele kalan Christopher Miller, S-400, PKK/YPG, Doğu Akdeniz, Libya, Halk Bankası davası ve Türkiye'nin Suriye'deki operasyonlarının, iki ülke arasındaki en önemli sorunlar olarak sıraladı. Miller, "Yeni başkan, devam eden çatışmaların çoğunda Türkiye'ye karşı olduğunu açıkça dile getirdi. Örneğin; Türkiye'nin Suriye'deki operasyonlarına gelince Biden (belki de konuların en hassas olanı), Türk hükümetinin tepkisini çekecek bir tutum sergileyerek, Kürtleri terk etmeyeceğini belirtti. Biden kabinede yaptığı seçimlerde de bunu işaret etti. Biden'ın dışişleri bakanı olarak seçtiği Antony Blinken, Suriye'ye Amerikan müdahalesinin uzun zamandır savunucusu oldu. Bu Kürt davasına daha fazla destek ve Erdoğan'ın manevra kabiliyetine bir sınır anlamına gelecektir" dedi.

"Türkiye'nin bazı eylemlerine sert yaklaşım Amerika'nın çıkarına olsa da bir sonraki yönetimin Ankara ile uğraşırken hafifçe adım atması da hayati önem taşımaktadır" diye yazısına devam eden Miller, ABD'nin Türkiye'den neden vazgeçmemesi gerektiğini şu ifadelerle anlattı;

"ABD, Türkiye'nin Batı'ya daha fazla yabancılaşmamasını sağlamalı. Ankara'ya aşırı baskı, iki ülke ilişkilerindeki bazı noktaları tetikleyebilir ve Erdoğan'ı İran, Rusya ve Çin'e doğru itebilir. Türkiye ile iyi ilişkiler, Amerika'nın stratejik hedefleri açısından da önemli etkileri olacaktır. Türkiye ekonomik olarak üç kıtayı kapsıyor ve başta ticaret olmak üzere her alanda bir köprü olarak önemli rol oynuyor.

Savunma sanayi mesajı

Türkiye savunma alanında modern ordusuyla, bağımsız ve gelişen savunma sanayisiyle güçlü bir müttefik olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye ayrıca, Körfez'de ve Arap dünyasında diplomatik kazanımların ilerletilmesinde rol oynayabilir ve Körfez'deki çekişmenin çözümüne yardımcı olabilir."

Araştırmacı yazar Miller yazısının sonunda, topun artık Amerikan sahasında olduğunu söyleyerek, iki ülke arasındaki bağların güçlendirilmesi inisiyatifinin yeni Washington hükümetinde olduğunu dile getirdi.

Miller analizinin bir bölümünde, Biden'ın Erdoğan'dan özür dilediği olayı da şu cümlelerle hatırlattı: 

"2014'te, ikinci ABD başkan yardımcılığı döneminde Biden, Erdoğan'ın DAEŞ'in yükselişiyle bir ilgisi olduğunu öne sürmüş ve sonra bu demecinden dolayı kamuoyundan özür dilemek zorunda kalmıştı."

Kaynak: Haber7

Yorumlar (4)
ErnFdn 2 yıl önce
hiç gerçek müttefik yok hep çıkar ilişkisi. gün gelir çıkarlarımız azerbaycan ile çakışırsa azerbaycanla bile düşman olabiliriz. hiç gerçek müttefik var mı acaba?
Katrritu 2 yıl önce
Saçma bir makale düşünülmüş yazılmış okuyunca belli oluyor
Kenan kasar 2 yıl önce
İsrail Türkiye'den korktuğu için batı blogundan ve Amerikadan Türkiyenin kopmasını istemiyor.
Ali 2 yıl önce
İsrail türkiyenin batidan kopmasını göze alamıyor. Türkiye dogu biloguna geçmezde hadi geçdi diyelim işde o zaman batı dogu karşısinda çaresiz kalır
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?