İsrail dozerleri bir çadır kenti daha yıktı

İsrail ordusu ''Ahfad Yunus'' çadır kentini yıktı. ''Ahfad Yunus'', İsrail tarafından yıkılan 5. çadır kent oldu.

İsrail dozerleri bir çadır kenti daha yıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail ordusu, Kudüs'ün doğusunda Filistinli aktivistlerin kurduğu ''Ahfad Yunus'' (Yunus'un torunları) isimli çadır kenti yıktı.

''Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Birimlerine Karşı Halk Direniş Komitesi koordinatörlerinden Salah el-Havace AA'ya yaptığı açıklamada, yaklaşık 600 askerden oluşan İsrail birliğinin ''Ahfad Yunus'' çadır kentine baskın düzenlediğini belirtti. Askerlerin çadır kentte bulunan Filistinlileri gözaltına aldığını ifade eden Havace, dozerlerin tüm çadırları yıktığını aktardı.

Fetih Hareketi yöneticilerinden Enver Bedir, İsrail ordusunun köyün çevresindeki bölgeyi kapattığını ve aralarında Milletvekili Mustafa el-Bergusi'nin de bulunduğu 53 kişiyi gözaltına alarak Maali Adumim polis merkezine götürdüğünü kaydetti.

İsrail polisi yaptığı yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin köye girerek 12 gazetecinin yanı sıra 50 aktivisti gözaltına aldığını ve mahalledeki 3 çadırı yıktığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, operasyonun aktivistlerin bölgeyi kapalı alan kabul eden kararı ihlal etmesi üzerine düzenlendiği ifade edildi.

Batı Şeria'daki en büyük üç yerleşim alanından biri olan Maaliye Yahudi yerleşim biriminin karşısında yer alan ''Ahfad Yunus'' isimli çadır kent, İsrail'in Kudüs'ün çevresi için planladığı E1 projesinin inşa edileceği bölgede kurulmuştu.

Filistinli Musab Ubeyd ve Line eş-Şelayide çifti dün Yahudi yerleşimlerini protesto etmek amacıyla ''Ahfad Yunus'' çadır kentinde evlilik töreni düzenlemişti.

''Ahfad Yunus'', İsrail tarafından yıkılan 5. çadır kent oldu. Daha önce de ''Kenan'', ''Babu'ş-Şems'', ''Bab'ul-Kerame'' ve Bab'ul-Hurriyye'' çadır kentleri İsrail güvenlik güçleri tarafından yıkılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2013, 16:01
banner53
YORUM EKLE

banner39