İsrail, İbrahim Camii'nde ezanı engelliyor

Kudüs'ü yahudileştirmek için Müslüman ve Hıristiyan mezarlıklarına saldıran yerleşimcileri koruyan İsrail, İbrahim Camii'nde ezan okunmasını engelliyor

İsrail, İbrahim Camii'nde ezanı engelliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail, bu yıl onlarca kez İbrahim Camii'nde ezan okunmasını engelledi. Diğer taraftan Kudüs'te bir grup Yahudi yerleşimci, Mescid-i Aksa'nın güneyindeki Silvan beldesinde Katolik kilisesine ait bir mezarlığa saldırdı.

İsrail'in Kudüs'te yaptığı ihlalleri belgelemek için çalışan "Vadi Hulve" isimli merkez tarafından yapılan açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin, kilisenin mezarlığına girip mezar taşlarından bazısını parçaladığı ve duvarlara ırkçı yazılar yazdığı belirtildi. Bölgedeki bazı araçların da lastiklerinin patlatıldığı kaydedildi. 

İsrail'de aşırı sağcı grupların, Müslümanlar ve Hıristiyanlara ait kutsal mekanlara yönelik saldırılarında son dönemde büyük artış görülüyor. Saldırılarda camilerin yanı sıra Hıristiyanlara ait kiliseler ve manastırlar da hedef alınıyor. 

Öte yandan İsrail'in 2013 Eylül ayında El-Halil kentindeki İbrahim Camii'nde 79 defa ezan okunmasına engel olduğu ifade edildi.

Batı Şeria'da bulunan El-Halil Vakıflar Müdürlüğü Halkla İlişkiler Müdürü Mecdi Mücahid yaptığı açıklamada, "İsrail makamlarının Yahudi yerleşimcilerin rahatsız olmasını ve Yahudi bayramlarını gerekçe göstererek" camide ezan okunmasını 79 defa engellediğini kaydetti. 

İsrail, iki kısma ayırdığı İbrahim Camii'nin ramazan, dini bayramlar, Mirac gecesi ve yılbaşı dışında Müslümanlar tarafından tam olarak kullanılmasına izin vermiyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2013, 18:21
banner53
YORUM EKLE

banner39