banner39

İsrail ve Rum kesiminden kritik mutabakat

İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Doğu Akdeniz'de tartışmalı gaz rezervlerinin ticari kullanımıyla ilgili görüşmelerin başlamasına ilişkin bir mutabakata vardı.

Dünya 09.03.2021, 23:35 12.03.2021, 12:13
İsrail ve Rum kesiminden kritik mutabakat

İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tartışmalı alanları görüşme konuusnda mutabakata vardı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) basınındaki habere göre, İsrail'in Yishai gaz sahası sınırı ile GKRY'nin tek taraflı ilan ettiği sözde parsellerde yer alan Afrodit gaz sahasının sınırıyla çakıştığı gerekçesiyle yaşanan ve 9 yıldır devam eden anlaşmazlığın ardından taraflar arasında mutabakata varıldı.

Varılan mutabakat, Rum Enerji Bakanı Natasa Pilides ve İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz tarafından açıklandı.

Rum Bakan Pilides, yaptığı açıklamada, açık denizlerdeki kaynaklarla ilgili 9 yıllık çıkmazın çözülmesi adına önemli bir adım atıldığını söyledi.

Steinitz'in ziyareti sırasında sorunu çözmek için bir çerçeve üzerinde anlaşmaya vardıklarını aktaran Pilides, projede yer alan şirketlere yönergelerin aktarılacağını belirtti.

Pilides, çerçevenin hazırlanacak ortak bir metinle açıklanacağını ve 9 yıllık görüşmelerin ardından bu noktaya gelmekten mutlu olduklarını ifade etti.

İsrailli Bakan Steinitz de Rum kesimine "yararlı" bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirterek, "Sonunda, yıllar süren, sonu gelmeyen ve yararsız müzakerelerin ardından önemli bir ilerleme kaydettiğimizi düşünüyoruz." dedi.

Kaynak: AA
banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?