İsrail vurdu, Mısır sessiz

Gazze'deki Filistin hükümeti, Mısır'dan devreye girmesini istedi

İsrail vurdu, Mısır sessiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze'deki Filistin hükümeti, ''İsrail'in Filistin'e karşı işlediği suçların önüne geçilmesi ve imzalanan ateşkes anlaşmasına bağlı kalmasının sağlanması'' için Mısır'dan devreye girmesini istedi.

Filistin hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in, dün gece düzenlediği saldırılarla, cezaevlerindeki Filistinli tutuklulara yönelik işlediği suçları kapatma ve gündemi değiştirme amacı güttüğü öne sürüldü.

Saldırıların 21 Kasım 2012 tarihinde İsrail ile Filistinli gruplar arasında imzalanan ateşkes anlaşması için 'tehdit' oluşturduğu ifade edilen açıklamada, ''İsrail'in Filistinlilere karşı işlediği suçların önüne geçilmesi, ateşkes anlaşmasına bağlı kalmasının sağlanması ve açlık grevi yapan Filistinli tutuklular dosyasının kapatılması için'' Mısır'ın arabuluculuğu talep edildi.

İsrail medyasında yer alan habere göre İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon Gazze'den İsrail'in güneyine atılan füzelerden Hamas hareketini sorumlu tuttu. Yaalon, ''İsrail, Gazze'den füze atılmasını kabul etmeyecektir'' dedi.

Hamas hareketi yöneticilerinden Yahya Musa, AA'ya yaptığı açıklamada, Hamas'ın Filistin halkının sorumluluğunu taşımaya devam edeceğini vurgulayarak, ''İsrail'in tehditlerinin ve saldırıdan Hamas'ı sorumlu tutmasının, hiçbir kıymeti yok. Bu tehditler, Hamas'ı zayıflatmaz. Biz yıllardır İsrail'in tehditleriyle yaşıyoruz, bu bizim için yeni bir şey değil'' ifadelerini kullandı.

Filistin güvenlik kaynakları, dün gece İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin doğusundaki Et-Tuffah Mahallesi ve Beyt Lahiya semtindeki boş iki araziye füze attığını bildirmişti.

İsrail Radyosu'ndan bugün yapılan açıklamada, Gazze'den İsrail'e iki füze saldırısının gerçekleştiği ve füzelerin Sderot yerleşim birimi yakınlarına düştüğü belirtilmişti.

Kendilerini kısaca ''Selefi'' olarak tanımlayan bir örgüt yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in güneyindeki Sderot yerleşim birimi ve Kissufim askeri merkezine atılan füzelerin sorumluluğunu üstlenmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39