İsrail'den çadır eylemcilerine sert müdahale

Batı Şeria'da, İsrail'in yerleşim yeri uygulamasını protesto etmek için başlatılan çadırlı eylemde çatışma çıktı

İsrail'den çadır eylemcilerine sert müdahale

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Geçen haftalarda Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde başlatılan bir dizi çadırlı protesto eyleminin üçüncüsü, Batı Şeria'nın Nablus kenti yakınlarındaki Burin Köyü'nde yapıldı. Bu kez El Manatir adı verdikleri alanda bir düzine çadır kurarak İsrail'in yerleşim yerlerini protesto eden Filistinli eylemciler İsrail ordusunun sert müdahalesiyle bölgeden uzaklaştırıldı.

İsrail askerleri eylemcilering eri dönmesini engellemek için çadırları tamamen sökerek parçaladı. Ancak köyün gençleri olay yerine dönünce silahlı İsrail askerleri koşarak tepedeki yerlerini aldı ve kalabalığa gaz bombaları ve plastik mermilerle müdahale etti. Köyün içine çekilen eylemcileri tamamen bertaraf etmek için eylem alanı yasak askeri bölge ilan edildi ve Burin Köyü'nün tamamı İsrail askerleri tarafından kuşatıldı.

Ancak köyün içine girmeye çalışan askerler Filistinli gençlerin direnişiyle karşılaştı. İsrail ordusu kabul etmese de görgü tanıkları, gerçek mermilerin kullanıldığını iddia ediyor. Köyün çocukları büyük korku yaşarken, evlerine ulaşmaya çalışan köylüler sinirlerine hakim olamadı. Saatlerce boyunca köyün içine mermilerin yanısıra, gaz ve ses bombaları yağdıran İsrail askerleri yabancı gazetecileri de hedef aldı.

Olaylarla 10 Filistinli tutuklanırken, 16 yaşındaki bir genç bacağından vurularak yaralandı. Olayları, işgal altındaki Filistin topraklarında meşru bir halk direnişi olarak nitelendiren El Fetih yönetimi ise, protestoyu destekleyen bir açıklama yayınladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2013, 11:40
banner53
YORUM EKLE

banner39