banner15

İsrail'den Filistinlilerin evlerine yeni baskınlar

İsrail'in sürdürdüğü operasyonlarda 791 eve baskın düzenlendi, 197 Filistinli gözaltına alındı.

İsrail'den Filistinlilerin evlerine yeni baskınlar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in, Batı Şeria'da kaçırıldığı iddia edilen 3 Yahudi yerleşimciyle ilgili sürdürdüğü operasyonlar kapsamında gözaltına alınan Filistinlilerin sayısının 197'ye ulaştığı bildirildi.

Ahrar Esirler ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi Müdürü Fuad el-Hafeş, Nablus'ta düzenlediği basın toplantısında, "İsrail işgal güçleri Batı Şeria'da 791 eve baskın düzenledi" dedi.

Gözaltına alınan Filistinli sayısının 197'ye ulaştığını belirten Hafeş, bu kişiler arasında Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk, 7 milletvekili, 2 eski bakan ve serbest bırakılan tutukluların da bulunduğunu kaydetti.

"Siyasi" olduğunu savunduğu operasyonlarda sadece El-Halil kentinde 101 kişinin gözaltına alındığını ve 570 eve baskın düzenlendiğini ifade eden Hafeş, Filistin yönetimine, "ciddi tavır takınma, herhangi bir Filistinli grubun dışlanmasını kabul etmeme ve omuz omuza verme" çağrısında bulundu.


İsrail yönetimi, geçen Gerşembe gecesi, Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan 3 Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia ederek, olaydan Filistin yönetimini sorumlu tutmuştu.


Bu kişilerin bulunması için İsrail Parlamentosu orduya operasyon yapma dahil geniş yetkiler vermişti. Ordu birlikleri de Batı Şeria'da Hamas üyelerinin evlerine düzenlediği baskınlarda, arasında Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk, milletvekilleri, eski bakanlar ve Hamas üyelerinin bulunduğu yaklaşık 200 kişiyi gözaltına almıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 07:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48