banner39

İsrail'e bir 'apertheid' ikazı daha

Apartheid dönemi Güney Afrika Cumhuriyeti'nin son devlet başkanı olan Frederik Willem'den İsrail'e apertheid uyarısı geldi

Dünya 29.05.2014, 14:09 29.05.2014, 14:22
İsrail'e bir 'apertheid' ikazı daha

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in Güney Afirka'daki ırkçı yönetimle karşılaştırılması son zamanlarda sık yapılmaya başladı. İsrail ve Filistin barış görüşmlerinde aracı olan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de benzer bir uyarı yaptığında birçok tartışma alevlenmişti. Gerçi Kerry, daha sonra böyle bir söz söylemediğini savunmuştu.

Apartheid dönemi Güney Afrika Cumhuriyeti'nin son devlet başkanı olan Frederik Willem de Klerk'ten de aynı yönde bir uyarı geldi, İsrail'e. Klerk, İsrail'in Filistinliler ile barış anlaşması yapmadığı takdirde "apartheid" riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Kendisi de apartheid döneminin son devlet başkanı olduğundan De Klerk'in bu yorumu hem İsrail'de hem de Filistin'de geniş yankı buldu.

De Klerk, bir İsrail televizyonuna verdiği mülakatta, İsrail'i bir apartheid devleti olarak tanımlamak şu an için pek de 'adil değil' dedi. Ancak bir Filistin Devleti'nin kurulmaması halinde İsrail'in iki halk için tek devlet olmanın sonuçlarıyla karşılaşmak zorunda olduğunu söyledi.

Tek devletin devam etmesi halinde bazı soruların cevabının verilmesini söyleyen De Klerk, "Tek devlette yaşayan herkes aynı politik haklara sahip olacak mı? Herkes eşit bir şekilde insan haklarına sahip olabilecek mi? Eğer bu haklara sahip olursa, bu devlet bir apartheid devleti olmaz." açıklamalarında bulundu.

İsrail devleti, apartheid dönemi Güney Afrika ile karşılaştırılmayı şiddetli bir şekilde reddediyor. Güney Afrika'nın ırk sistemine dayalı olduğunu söyleyen İsrail, Batı Şeria'da durumun farklı olduğunu, sorunun yasal konular ve güvenlik ihtiyacı ile ilgili olduğunu iddia ediyor.

İki devletli çözümün en iyi çözüm olduğunu belirten De Klerik, "Hızlı hareket etmek zorundasınız. Açık kapı gördüğünüz gibi çözüme gidin. Yoksa o kapı kapanabilir." ifadelerini kullandı.

De Klerk, Nelson Mandela ile birlikte Güney Afrika'da siyahları karşı onlarca yıl uygulanan sistematik ırkçı ayrıma son verdiklerinden ötürü 1993 yılında Nobel Barış Ödülü almıştı.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?