İsrailli bakan ABD'yi yine 'kızdırdı'

ABD yönetimi, İsrail Savunma Bakanı Yalon'un ABD Başkanı Obama'yı dünyada "zayıflık sergilemekle" eleştirdiği sözlerine sert tepki gösterdi

İsrailli bakan ABD'yi yine 'kızdırdı'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD yönetimi, İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon'un ABD Başkanı Barack Obama'nın dış politikasına yönelik "ağır eleştiriler" içeren sözlerine sert tepki gösterdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, İsrail Savunma Bakanı Yalon'un, Obama yönetimini İran, Ukrayna ve diğer konularda "zayıflık" göstermekle eleştirdiği sözlerine dair yorumunun sorulması üzerine, bu sözlerin kesinlikle yapıcı olmadığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, bu sabah İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüşerek Yalon'un sözlerine dair kaygılarını aktardığını bildiren Carney, ABD'nin İsrail'in güvenliğine yönelik sarsılmaz bağlılığını sürdürdüğünü, Başkan Obama'nın, bütçe belirsizliğinin yaşandığı zamanlarda bile İsrail'e en yüksek düzeyde güvenlik yardımlarında bulunduğunu kaydetti.

Carney, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun kendisinin de iki ülkenin güvenlik işbirliği boyutunun eşi görülmemiş seviyede olduğunu söylediğine dikkati çekerek "Dolayısıyla (İsrail) Savunma Bakanı Yalon'un, bir dizi güvenlik konusundaki yakın ortaklığımızın, ABD ile İsrail arasındaki kalıcı ortaklığın boyutunu doğru biçimde yansıtmayan sözler sarf etmeye devam etmesi bizim için kesinlikle şaşırtıcı" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de konuyla ilgili soru üzerine, Yalon'un sözlerinin, İsrail hükümetinin görüşünü ve ABD-İsrail ilişkilerini yansıttığını düşünmediğini söyledi.

İsrail Savunma Bakanı Yalon, İsrail medyasına yansıyan sözlerinde, Ortadoğu'daki sorunlarla alakalı gelişmeler, Çin'le ilişkiler ve Rusya'nın Kırım'ı kendisine bağlaması gibi konularda olsun, Obama'nın dünyadaki imajının "zayıflık" olduğu görüşünü dile getirmişti. Tel Aviv Üniversitesinde yaptığı konuşmada, Amerikan yönetimini, dünya genelinde "zayıflık" sergilemekle eleştirerek bu yüzden İsrail'in İran konusunda da ABD'ye güvenemeyeceğini öne süren Yalon, Obama yönetiminin bu "zayıflığının", ABD hedeflerine yönelik daha fazla terörizme davet çıkardığını öne sürmüştü.

Yalon'un ocak ayında da bir İsrail gazetesinde çıkan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin İsrail-Filistin barışı çabalarını ağır ifadelerle eleştirdiği ve alaya aldığı sözleri, ABD yönetiminden yine sert tepki görmüştü. Yalon'un kapalı bir toplantı sırasında, Kerry için, "Anlaşılmaz bir saplantıyla ve bir Mesih duygusuyla hareket eden Dışişleri Bakanı Kerry, Filistinlilerle ihtilaf konusunda bana bir şey öğretemez. Güvenlik düzenlemelerine dair bize gösterilen Amerikan planının, üzerine yazıldığı kağıt kadar değeri yok. Bizi kurtarabilecek tek şey, John Kerry'nin Nobel Ödülü alması ve bizi rahat bırakması" yönünde sözler sarf ettiği yazılmıştı.

YALON ÖZÜR DİLEDİ

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon ABD’li mevkidaşı Chuck Hagel’i arayarak, Washington yönetimini İran’ın nükleer programına karşı zayıf duruş sergilemekle eleştirdiği için özür diledi.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’i telefonla arayan Yalon, iki müttefik ülke arasındaki ilişkilere zarar getirmek gibi bir amacı olmadığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 11:35
banner53
YORUM EKLE

banner39