banner15

İsrailli bakanın istifasının perde arkası

İsrail Başbakanı Netanyahu, Savunma Bakanı Yaalon'un istifasından rahatsız olduğunu, onun dışişleri bakanlığını kabul etmesi gerektiğini söyledi. Ancak kaynaklar Netanyahu ile Yaalon'un arasının birden fazla konuda açık olduğunu belirtiyor

İsrailli bakanın istifasının perde arkası

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon'un görevinden ve İsrail meclisi Knesset'teki üyeliğinden istifa etmesi yankı uyandırdı.

Yalon yaptığı yazılı açıklamada, "Başbakan Binyamin Netanyahu'yu tavırları, son gelişmeler ve ona karşı duyduğum güven eksikliği nedeniyle hükümet ve Knesset'teki görevimden istifa ettiğim ve siyasete ara verme kararı aldığıma dair bilgilendirdim." ifadelerini kullandı.

Aşırı sağcı Evimiz İsrail lideri Avigdor Lieberman, Netanyahu'nun, partisinin koalisyona katılması ve kendisinin savunma bakanı olması yönündeki teklifini kabul ettiğini açıklamıştı.

İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan, Holokost kurbanlarını anma yıl dönümünde "Almanya'da onlarca yıl önce yaşananları bugün İsrail'de yaşananlara" benzetmişti. Yalon'un, Golan'ın kendi görüşünü ifade ettiğini savunması, Başbakan Netanyahu'nun ise Golan'ın açıklamasını eleştirmesinden sonra iki taraf arasında görüş ayrılığı yaşanmıştı.

İstifa duyurusunu sosyal medya hesaplarından yapan ve konuyu Netanyahu ile görüştüğünü belirten Yalon, “Başbakanı tavrı, son gelişmeler ve ona karşı duyduğum güven eksikliği nedeniyle hem hükümet hem de meclisteki görevimden ayrıldığım ve siyasete ara vereceğim konusunda bilgilendirdim” dedi.

Yaalon istifasının ardından kameraların karşısına geçti ve “Aşırı partiler İsrail'i ele geçirdi” dedi. Yaalon'un Tel Aviv'deki ordu merkeznde yaptığı konuşmasından satır başları şöyle;

“İsrail'in ve halkının güvenliği aldığım tüm kararlarda ve attığım her adımlarda önceliğimdir. Ülkenin iyiliği tüm kararların üstündedir. Bu; güvenlik konusunda da, profesyonellik konusunda da, değerler ve hukuk konusunda da böyle... Bu sabah başbakana hükümetteki ve meclisteki görevlerimden istifa ettiğimi, siyasi yaşamıma bir ara verdiğimi söyledim. Siyasi yaşamdan sonsuza kadar ayrılmış değilim, İsrail'in ulusal liderliği adına yarışmak için geri döneceğim. Uzun bir süre Başbakan Netanyahu ile uyum içinde çalışmış olmama rağmen kendimi ahlaki konularda büyük bir anlaşmazlığın içinde buldum. Hem başbakanla, hem bazı bakanlarla hem de birçok milletvekiliyle... İsrail toplumu içinde aşırıcılıkla, şiddetle ve ayrımcılıkla mücadele etmek için tüm gücümle savaştım. Tüm bunlar toplumu ve orduyu tehdit ediyor, hatta orduya zarar vermeye çoktan başladı. Aşırı partiler İsrail'i ele geçirdi”

YAALON – NETANYAHU ÇEKİŞMESİ

Netanyahu, Moşe Yaalon'un istifasından rahatsız olduğunu dışişleri bakanlığını kabul etmesi gerektiğini söyledi. Ancak Netanyahu ile Yaalon'un arası birden fazla konuda açıktı. Yaalon, Holokost Anma Günü'nde yaptığı konuşmada “Günümüz İsrail'inde yaşananlar Nazi Almanyasını hatırlatıyor” diyen Genelkurmay Başkan Yardımcısı Golan'a destek vermişti. Yaalon ayrıca El Halil'de yaralı halde yerde yatan bir Filistinliyi başından vurarak öldüren İsrail askerinin de yargılanması gerektiğini söylemiş ve bu konuda askerin ailesine güven mesajı veren Netanyahu'nun tepkisini çekmişti. Bir diğer anlaşmazlık başlığı ise Filistinlilerin cenazelerinin iadesi konusundaydı. Her ne kadar İsrail Yüksek Mahkemesi geçen hafta bu kararı iptal etmiş olsa da, Netanyahu Yaalon'a cenazelerin teslim edilmemesi emrini vermişti. Yaalon ise bu karara karşı çıkmıştı.

Netanyahu'nun Yaalon ile arasındaki bu gerilim ortmaında koalisyon görüşmeleri yaptığı aşırı sağ kanattan Lieberman'a savunma bakanlığını teklif etmesi iki isim arasındaki iplerin tamamen kopmasına neden oldu.

Lieberman, yaptığı zorunlu askerlik dışında askeri tecrübesi olmaması nedeniyle şimdiden eleştiri oklarının hedefinde. 2009'da dışişleri bakanlığının ilk dönemini yapan Lieberman, Batı Şeria ve Gazze yönetimlerine sert bir tavır takınmıştı. 2013'teki ikinci döneminde de basına yönelik sert tavrıyla öne çıkmıştı.

Ayrıca Lieberman'ın dışişleri bakanlığı döneminde Hillary Clinton ile de yıldızı hiç barışmadı. Hatta o dönemde Washington'da istenmeyen adam konumundaydı. Lieberman ikinci döneminde Kerry ile daha sağlıklı bir iletişim yürüttü.

Lieberman eğer son haftalardaki açıklamalarını faaliyete dökerse, Filistin ile olan askeri işbirliğini sona erdirecek, Gazze Şeridi'ndeki Hamas liderlerini hedef alacak ve Batı Şeria'daki yerleşim yerlerinin genişlemesine onay verecek. Bunların yalnızca söylemde kalacağını düşünenlerin sayısı çok ancak yine de açıklamaları endişe verici...

Lieberman'ın kesinlikle karşı olduğu bir diğer konu da; Türkiye ile normalleşme süreci... Yaalon da bu sürece karşıydı ancak onun mecliste veto yetkisi bulunmuyordu. Şimdi savunma bakanlığı koltuğunda 15 sandalyeye sahip Lieberman oturacak ve anlaşma meclise sunulduğunda veto etmesi yüksek ihtimal.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 16:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48