banner15

İstanbul'da Bangladeş'e idam protestosu

ÖZGÜRDER'in çağrısıyla toplanan bir grup Bangladeş yönetimini Cemaat-i İslami liderlerinin idamı sebebiyle protesto etti

İstanbul'da Bangladeş'e idam protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cemaat-i İslami hareketinin liderlerini hukuksuz bir şekilde yargılayıp idam cezalarıyla mahkûm eden ve bunları uygulayan Bangladeş yönetimi, İstanbul'daki Bangladeş Konsolosluğu önünde protesto edildi.

Özgür-Der'in çağrısıyla toplanan grup konsolosluğun önünde "Katil Hasina Şehidlerin Kanında Boğulacaksın!" yazılı bir pankart açtı.

Eylemde bir konuşma yapan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, 35 yıl önce yaşananları bahane eden Hasina yönetiminin üstelik kayda değer hukuki bir zemini olmayan suçlamalar üzerinden idam cezalarını vermesinin insanlık suçu olduğunu söyledi.

Bangladeş rejiminin işlediği suçlar karşısında uluslararası kamuoyunun sessiz kalmasını eleştiren Kaya, her fırsatta insan haklarından, muhalif fikir ve eylemlerin özgürlüğünden söz eden küresel güçlerin de aynen Suriye’de, Mısır'da, Filistin'de, Irak'ta, Doğu Türkistan’da, Özbekistan'da ve tüm İslam dünyasında olduğu gibi Bangladeş'te de İslami hareket kadrolarına yönelik baskılar, zulümler, cinayetler söz konusu olduğunda bir anda sessizliğe gömülmelerinin şaşırtıcı olmadığını belirtti.

Bangladeş Cemaati İslami liderlerinin tutumuna da değinerek; idam cezalarına rağmen dik duruş göstererek ümmete örneklik teşkil ettiklerini belirten Kaya, Abdulkadir Molla, Muhammed Kamaruzzaman gibi Ali İhsan Mücahid’in de şehadete onuruyla yürüdüğünü ifade etti.

Konsolosluk önüne yürünerek Hasina yönetiminin lanetlendiği eylem tekbirlerle sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 15:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35