banner39

İşte Mısır'ın Akil Adamları

Mısır, Hristiyan ve Müslüman aileler arasındaki sorunu çözmek amacıyla "Akil Adamlar" heyeti oluşturdu

Dünya 21.11.2013, 18:23 11.04.2013, 17:55
İşte Mısır'ın Akil Adamları

Mısır'da son günlerde Kıptilerle Müslümanlar arasında yükselen gerilimi düşürmeye çalışan hükümet, çareyi ''Akil Adamlar" formülünde buldu. Taraflar arasındaki tansiyonu azaltmayı amaçlayan heyet, ilk toplantısını yaptı.

Başkent Kahire'nin kuzeyindeki Kalyubiye iline bağlı El-Husus semtinde, Müslüman ve Hristiyan iki ailenin bütün fertlerinin davet edildiği ilk oturuma, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin halkla ilişkilerden sorumlu yardımcısı İmad Abdulgafur, Kalyubiye Emniyet Müdürü Tümgeneral Mahmud Yüsra ve Kalyubiye valisi Adil Zayid de katıldı.

Kalyubiye Emniyet Müdürlüğü, oturumun yapıldığı meydanda yoğun önlemler alırken, toplantıya katılanlar sıkı güvenlik taramasından geçirildi.

Akil Adamlar heyetinde, Mary Cercis Kilisesi Rahibi Suryal Yunan, eski milletvekili Muhammed Avde, Ezher hocalarından Şeyh Hamude Muhammed Hamude, Hürriyet ve Adalet Partisi yetkililerinden Abdullah Alive gibi isimler yer alıyor.

Öte yandan Kıpti ve Müslüman aileler arasında şiddetli çatışmalara sahne olan El-Husus semtinde hayat normale döndü.

Bölgede 5 Nisan'da iki aile arasında çıkan çatışmada 4'ü Hristiyan, 1'i Müslüman 5 Mısırlı hayatını kaybetmişti.

Kahire'de düzenlenen cenaze töreninin ardından güvenlik görevlileri ve göstericiler arasında çıkan çatışmalarda da 3 kişi ölmüş, 89 kişi yaralanmıştı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?