banner15

İsveç'in Paris açıklaması İsrail'i kızdırdı

İsrail İsveçli bakanın Paris'teki terör saldırları ile ilgili yaptığı açıklamada, "Filistinlilerin gelecek umutlarını yitirdiği" yorumuna tepki gösterdi

İsveç'in Paris açıklaması İsrail'i kızdırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström'ün Paris'teki saldırılar ile ilgili “Ortadoğu'daki, özellikle de gelecek umutlarını yitiren Filistinlilerinki gibi bir duruma geri döndük. Ya bu çaresizlik durumunu kabul edeceğiz ya da şiddete maruz kalacağız" şeklinde yaptığı açıklama İsrail’in tepkisini çekti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, İsveç'in Tel Aviv Büyükelçisi Carl Magnus Nesser'i bakanlığa çağırarak "Wallström'ün yorumlarından duyulan memnuniyetsizliğin ilettiği" bildirildi.

İsrail’den yapılan yazılı açıklamada, "İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Dore Gold, İsveç Büyükelçisi Nesser'i bakanlığa çağırarak Wallström'ün sözlerini sert bir şekilde eleştirdi. IŞİD’i Filistin meselesi ile ilişkilendiren tüm iddialar temelsizdir. Böyle bir davranış Filistin terörünü meşrulaştırabilir" ifadelerine yer verildi.  

Paris'teki terör saldırıları ile ilgili bir İsveç devlet televizyonuna konuşan Margot Wallström, "Sadece İsveç'te değil tüm dünyada radikalleşen çok sayıda kişi olduğu için endişelenmeliyiz. Şimdi bir kez daha Ortadoğu'daki, özellikle de gelecek umutlarını yitiren Filistinlilerinki gibi bir duruma geri döndük. Ya bu çaresizlik durumunu kabul edeceğiz ya da şiddete maruz kalacağız" yorumunda bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 15:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35