İsveçli aktivist: İsrail'in müdahalesi acımasızlık örneği

İsveç'ten Gazze'ye 10 Mayıs'ta yola çıkan ve 29 Haziran'da uluslararası sularda İsrail ordusunun müdahalesine maruz kalan "Marianne" gemisinin İsveçli üyeleri ülkelerine ulaştı.

Dünya 06.07.2015, 19:48 06.07.2015, 19:48
İsveçli aktivist: İsrail'in müdahalesi acımasızlık örneği

İsveç'in Göteborg şehrinden Gazze'ye insani yardım götürmek amacıyla 10 Mayıs'ta yola çıkan ve 29 Haziran'da uluslararası sularda İsrail ordusunun müdahalesine maruz kalan "Marianne" gemisinin İsveçli üyeleri ülkelerine ulaştı.

Stockholm Arlanda Havalimanı'na gelen "Özgürlük Filosu" üyelerinden gazeteci yazar Kajsa Ekis Ekman, müzisyen Dror Feiler, denizci Charlie Andreasson ve geminin aşçısı Jonas Karlin'i, havalimanında çok sayıda basın mensubu, Filistinli ve İsveçli karşıladı.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Feiler, İsrail ordusunun bu müdahalesini beklemediklerini çünkü İsrail'den 170 kilometre uzaklıkta, uluslararası sularda seyir halindeyken müdahale edildiğini, bu mesafenin Mavi Marmara'nın saldırıya uğradığı yerden daha uzak olduğunu ifade etti.

Feiler, İsrail ordusunun, İsveç bandırası taşıyan bir gemiye uluslararası sularda yasa dışı müdahalede bulunduğunu ve bunun İsveç toprağını işgal etmek anlamına geldiğini söyledi. Feiler, yüzleri maskeli, otomatik silahlı askerlerin gemiye çıktığını belirterek müdahale anında gemidekilerin çığlık attığına işaret etti. Feiler, İsrail ordusunun müdahalesini "acımasızlık örneği" olarak nitelendirdi.

Limana götürülmelerinin yaklaşık 20 saat sürdüğünü kaydeden Feiler, maruz kaldıkları muamelenin insanlık dışı olduğunu, ailelerini aramalarına dahi izin verilmediğini vurguladı.

Gazeteci yazar Kajsa Lisa Ekman da müdahaleyi "anlamsızca yapılmış bir çılgınlık" olarak nitelendirdi.

Gazze'ye insani yardım götürmek için 10 Mayıs'ta İsveç'in Göteborg şehrinden demir alan Marianne gemisi, Danimarka'nın başkenti Kopenhag ve Yunanistan'ın Girit adasına uğradıktan sonra 26 Haziran'da Girit'ten Gazze'ye doğru yola çıkmıştı. İsrail, gemiye 29 Haziran'da uluslararası sularda müdahale etmişti.

Kaynak: AA

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?