banner15

İsveç'te bozulan eşyalarını tamir edenlere vergi indirimi

İsveç hükümeti bozulan eşyalarını tamir ettiren vatandaşlarına vergi indirimi yasasını hazırlıyor

İsveç'te bozulan eşyalarını tamir edenlere vergi indirimi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsveç Sosyal Demokrat ve Yeşil Partisi bozulan eski eşyalarını atmayarak tamir ettirenler hakkında yeni bir düzenleme yapılması ve vergi indirimi sağlanması konusunda yeni bir yasa taslağı hazırladı.

Bu yasa, kabul edilirse İsveçlileri yeni bir ürün almak yerine mümkünse tamire yönlendirecek. Yeni yasa ile tüm elbiselerin, ayakkabıların ve bisikletlerin tamir ücretlerindeki vergi yüzde 25’ten yüzde 12’ye indiriliyor.

İsveçliler aynı zamanda buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinası gibi ürünlerin tamirinde harcadıkları ücretin yarısını vergi indirimi olarak geri kazanabilecekler. Bu değişikliklerin ülkeye 54 milyon dolara mal olacağı varsayılıyor.

Bunun için ise İsveç, “Kimyasal Yasası” adında yeni bir yasa daha çıkartıyor. Geri dönüştürülemez parçaları olan yeni ürünleri ve özellikle bilgisayar üretimini hedefleyen bu yasa ülkeye 223 milyon dolarlık ek gelir sağlayacak ve aynı zamanda üreticilere yeni tasarımlar yapmalar için teşvik imkanı verecek.

Bu ve benzeri değişimlerin önünde duran tüketim kültürü yavaş yavaş değişiyor. Eskiye karşı olumsuz yaklaşımları, yeninin cazibesini azaltarak, alınan ürünlerin gerekliliğini sorgulayarak yeniden düzenlemek mümkün. İkinci el mağazaları ile ünlü olan ve bu felsefeyi tüm ülkeye yayan İsveç ise hepimize örnek olmaya devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 14:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35