banner39

İsveç'te Cuma ezanına izin

İsveç'te minareden ezana onay çıktı, Cuma namazı için minareden okunmasına izin verilirken, ilk ezan Mart ayında okunmaya başlanacak

Dünya 21.11.2013, 18:23 22.02.2013, 13:56
İsveç'te Cuma ezanına izin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsveç'te belediye meclisi tarihi bir karara imza atarak, ülkede ilk kez minareden ezan okunmasına onay verdi.

Başkent Stockholm'deki Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı'nın katkılarıyla yaptırılan Fittja Ulu Cami minarelerinden Cuma günleri ezan okunabilecek.

Botkyrka Belediye Meclis üyelerinin yaptığı toplantıda ezan başvurusu gündeme alınırken, uzun süren tartışmaların ardından ülkede ilk kez minareden hoparlörle ezan okunması talebi kabul gördü.

KARŞI ÇIKANLAR OLDU

Belediye meclisinde bulunan yabancı karşıtı parti İsveç Demokrat Partili (SD) 3 belediye meclisi üyesi izne karşı olduklarını açıkladı. Meclisteki oylamadan önce konuşan SD'li üyelerden Östen Granberg ile Robert Stenkvist, minareden ezan okunması ile birlikte İsveç'te İslam dininin propagandasının yapılacağını öne sürdü.

İLK EZAN MART AYINDA

Botkyrka İslam ve Kültür Derneği Başkanı İsmail Okur, kararın ardından belediye meclis üyelerine teşekkür etti.

Minareden ezan okunabilmesi için bölge sınırları içinde kalan emniyet müdürlüğünden de izin alınması gerektiğini bildiren Okur, ''Bunun için bir ay önce başvurumuzu yaptık. Onlar konuyu teknik yönden gelip inceleyecekler. Yani gelip çevrede ses düzenine bakacaklar ve ses ölçümü yapacaklar. Kurallar gereği ezan sesinin ulaşma mesafesi 1 ile 2 km arasında olması gerekiyor. Bu işlemlerin tamamlanması da mart ayı sonunu bulur. Yani camimizdeki din görevlimiz Mart ayı sonu gibi ilk ezanımızı okur'' dedi.
Bölgede oturanların büyük çoğunluğunun Müslüman olduğunun altını çizen Okur.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?