Japonya'da kadınlara özel trenler -FOTO

Japonya'da metro ve tren hatlarında bazı araçlar veya araçların bazı kompartımanları sadece kadınların kullanımına sunuluyor...

Dünya 19.02.2014, 11:40 19.02.2014, 11:40
Japonya'da kadınlara özel trenler -FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'de İstanbul başta olmak üzere birçok büyükşehirde toplu ulaşım araçlarının bazı saatlerde çok yoğun olması sebebiyle hanımlara özel ulaşım araçları konusu sık sık tartışılıyor. Oysa Japonya başta olmak üzere birçok gelişmiş ülkede bu uygulama yıllardır uygulanıyor.

Japonya'da trenlerde ve metrolarda sadece kadınların kullanabildiği kompartımanlar bulunuyor. Pembe ve beyaz renkli bu metrolar sadece ladınlar tarafından kullanılıyor. Bazı araçlarda tüm kompartmanlar kadınlara tahsis edilirken bazılarında ise belli kompartımanlar sadece hanımların kullanımına sunuluyor.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı geçtiğimiz yıl yoğun saatlerde her dört metrobüsten birinin sadece hanımlara tahsis edilmesi için bir kampanya başlatmış ve çok sayıda imza toplanmıştı. Parti, uygulamaya 'Pembe Metrobüs' adını vermişti. Özellikle fanatik laik kesimin tepkisini çeken kampanya bir sonuca ulaşmamıştı. Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selman Esmerer, seçilmesi durumunda durumunda pembe metrobüs uygulamasını hayata geçireceğini vaad ediyor.

Yorumlar (1)
Hasan 3 yıl önce
Allah razı olsun niyeti temiz olanlardan
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?