banner39

K. Kore Komünist Partisi'nde değişiklik

Kuzey Kore lideri parti kadrolarında değişiklik için seçim tarihi verdi

Dünya 21.09.2010, 12:34 21.09.2010, 15:00
K. Kore Komünist Partisi'nde değişiklik

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kuzey Kore, Komünist Parti'nin lider kadrosunu seçmekle görevli konferansının gelecek hafta salı günü toplanacağını duyurdu.

Bu ayın başlarında yapılması planlanan toplantı herhangi bir açıklama olmaksızın ertelenmiş, bu gelişme de Kuzey Kore lideri Kim Jong İl'in sağlığına ilişkin yeni spekülasyonların yapılmasına neden olmuştu.

BBC'nin haberine göre, konferans 28 Eylül'de yapılacak ve Kim Jong İl'in üçüncü oğlu Jim Jong-un'un resmen, babasının yerini alacak lider olarak ilan edilmesi bekleniyor. Jim Jong-un'un ilk aşamada üst düzey bir göreve atanmasının tercih edilebileceği de tahminler arasında.

Kore Haber Ajansı, salı günü sabah saatlerinde geçtiği haberinde Kore İşçi Partisi'nin lider seçimiyle görevli konseyinin Pyongyang'da yapılacağı kaydedildi.

Kim Jong İl, 1980 yılında düzenlenen son konferansta üst düzey bir göreve atanmış, bu da babası Kim İl Sung'un yerini alacağı biçiminde yorumlanmıştı. Nitekim, 1994 yılında babasının ölümü ardından da ülkenin liderliğine getirilmişti.

Yerini alması beklenen ve İsviçre'de eğitim gördüğü bilinen oğlu konusunda da çok fazla bilgi yok. Kim Jong-un'un 26 ya da 27 yaşında olduğu ve geçen yıl babasının yerini almak üzere seçildiği söylentileri yayılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?