Kaçan bakan Suudilerin yeni Esad adayı!

Bugün Türkiye'ye kaçtığı söylenen Esad'ın eski Savunma Bakanı'nın, hem Tartus Nusayrileri hem de Suudiler için önemli olduğu yolunda iddialar var

Kaçan bakan Suudilerin yeni Esad adayı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bugün Reuters Suriyeli muhaliflere dayanarak verdiği haberde, Suriye eski Genelkurmay Başkanı ve eski Savunma Bakanı General Ali Habib'in Türkiye'ye kaçtığını duyurdu. Peki, kaçışı uluslararası basında da yankı uyandıran Ali Habib kim ve niye önemli?

1939 yılında Tartus'ta doğan Ali Habib, 1973 Ekim Savaşı'nda Suriye saflarında İsrail'e esir düştü ve üç gün esir kaldı. 2004'te Genelkurmay Başkanı, 2009'da ise Savunma Bakanı oldu. 2011'de görevini bıraktı.

General Ali Habib'in hem Suriye'deki Nusayriler hem de Suudiler'in Esad sonrası geçiş planlarında önemli bir yeri olduğu söyleniyor. 

Ali Habib'in, isyanın ilk günlerinde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a Hama'daki gösterilere barışçıl şekilde davranılmasını teklif ettiği, yazılı emir olmadan da Hama şehrini bombalamayı reddettiği öne sürülüyor. Ali Habib daha sonra ise görevinden alındı. Suriye basını ise Habib'in görevi bırakmasıyla ilgili sağlık sorunlarını gerekçe göstermişti. Habib, devlet televizyonuna da çıkarak Hama'yı bombalamayı reddettiği yönündeki iddiaları reddetmişti!

Tartus Nusayrilerinin önemli isimlerinden biri olan Habib'in Suriye'den kaçmasının, var olduğu söylenen Tartus ile Lazkiye Nusayrileri arasındaki çekişmeyi derinleştireceği yorumları yapılıyor.

Ali Habib, Suudiler için de önemli bir isim. Çok uzun süre Suudi Arabistan'ın Washington büyükelçiliğini yapan, şu anda da Suudi istihbarat servisinin başında olan Bender bin Sultan Abdülaziz'in, General Habib'i, Esad sonrası Sünni-Alevi geçiş planınında Alevilerin temsilcisi olarak ABD'ye teklif ettiği iddia ediliyor. Habib'in  ABD, Suudi Arabistan ve Suriye muhalefeti için kabul edilebilir bir isim olduğu da iddialar arasında.

Yine iddialardan bir başkası ise Ali Habib'in Bender bin Sultan'ın yakın arkadaşı olduğu yönünde. Bu nedenle Bender bin Sultan'ın daha önce Manaf Tlas için düşünülen role Habib'i daha uygun gördüğü öne sürülüyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 18:48
banner53
YORUM EKLE

banner39