banner15

Kanada hastanelerinde Suudi Arabistanlı doktor krizi

Kanada ve Suudi Arabistan arasında yaşanan diplomatik kriz Kanada'nın sağlık alanında sorunlara neden oldu. Suudi yetkililerin 'Kanada'dan ayrılın' çağrısının ardından 59 doktorun ülkeden ayrıldığı için cerrahi operasyonlarda sıkıntılar meydana geldiği belirtildi.

Kanada hastanelerinde Suudi Arabistanlı doktor krizi

Kanada ile Suudi Arabistan arasında 6 Ağustos’ta başlayan kriz, Suudi Arabistan’ın vatandaşlarından bu ülkeyi terk etmelerini istemesi sebebiyle Kanada hastanelerindeki cerrahi operasyonlarda sıkıntı yaşanmaya başladı.

Nova Scotia Eyaleti Sağlık İdaresi Müdürü Dr. Mark Taylor, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, eyalette görev yapan 59 Suudi Arabistanlı sağlık görevlisinin diplomatik kriz nedeniyle ayrılmasının cerrahi operasyonlarda gecikmelere neden olacağını söyledi.

"Boşlukların doldurulması zor"

Taylor, Suudi sağlık görevlilerinin ayrılmaların yarattığı boşlukları doldurmanın kısa dönemde zor olduğunu bildirdi. Taylor, Dalhousie Üniversitesi ve Eyalet Sağlık İdaresi Müdürlüğünün ortopedi, kalp ve nöroşirürji gibi cerrahi alanlarda uzman cerrah ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştıklarını, iç hastalıklarınsa en sorunlu alan olduğunu belirtti. 

Taylor, Suudi sağlık personelinden bazılarının eğitimlerinde çok kıdemli oldukları için oldukça gelişmiş uzman tıbbi hizmetler sunduklarına işaret ederek, "O nedenle gidenlerin yerini hemen doldurmamız imkansız." dedi.

Yeni işe alımlar yapılacak

Taylor, ihtiyaçları olan profesyonel sağlık uzmanlarını, Quebec ve Ontario gibi daha büyük tıp okullarına sahip eyaletlerden işe almaya çalışacaklarını aktardı. Taylor, "Kanada'daki diğer pek çok sağlık tesisi aynı durumda. Montreal’de McGill Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi, bizden daha da kötü durumdalar." ifadesini kullandı. 

Nova Scotia Eyaleti Sağlık İdaresi Sözcü John Gillis de eyalet genelinde ortopedi alanındaki 23 cerrahtan 10'unun, kalp cerrahisindeki 9 cerrahtan 4’ünün ve ameliyathanede çalışan 24 asistanının Suudi olduğunu 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2018, 12:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35