Kanada İran'a yaptırımları kontrollü olarak kaldırdı

Kanada Dışişleri Bakanı Dion, İran’a ithalat, ihracat ve finansal konularda konulan yasağın kontrollü olmak şartıyla kaldırıldığını açıkladı.

Kanada İran'a yaptırımları kontrollü olarak kaldırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kanada’nın, İran’a uyguladığı ekonomik ambargonun, kontrollü olarak kaldırıldığı bildirildi.

Kanada Dışişleri Bakanı Stephen Dion, yaptığı açıklamada, İran’a uygulanan ithalat, ihracat ve finansal yaptırımların kontrollü olmak şartıyla kaldırıldığını, 2012 yılından bu yana kopuk olan diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması için de diyaloğa geçileceğini açıkladı.

Dion, İran’la varılan nükleer anlaşma sonrası, bu ülkenin nükleer faaliyetlerinin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın kontrolünde olmasını yeterli bulduklarını kaydetti.

İran'ın nükleer planları konusunda hala endişelerinin olduğunu ve bu planların herhangi bir yönden gelişmesine yardımcı olabilecek hiçbir mal, hizmet ve hassas teknolojinin ya da bunlara ait malzemelerin İran'a ihracatına izin vermeyeceklerini aktaran Dion, bu konudaki sıkı kısıtlamaların devam edeceğinin altını çizdi.

İran’a yapılacak tüm dış satımda belge şartı koyduklarını ve izin belgesi alınmayan hiçbir malın bu ülkeye ihracına izin verilmeyeceğini belirten Dion, tüm ihracat izin belgelerinin de hassasiyeti açıklanan kalemlere göre verileceğini bildirdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2016, 08:01
banner53
YORUM EKLE

banner39