banner15

Kanada'da cami saldırısı

Kanada'nın Montreal kentindeki bir Türk camisinin girişi ve duvarlarına, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce terör örgütü PKK'nın propagandasını yapan yazılar yazıldı.

Kanada'da cami saldırısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada'da Türk Camisine PKK'nın propagandasını içeren yazılar yazıldı.

Yunus Camisi'nin bağlı olduğu Montreal Türk Kültür Derneği yöneticilerinden İsmail Ayık, caminin girişi ve duvarlarına terör örgütü PKK propagandası içeren yazılar yazıldığını söyledi.

Ayık, "Saldırı, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini anlatmak üzere Montreal'e gelen TBMM heyetimizin bizlerle toplantısının olduğu gece yapıldı. Daha önce de defalarca bu tür saldırılara maruz kalmıştık, ancak bu seferki manidar." dedi.

Yönetim olarak derhal polise başvurduklarını anlatan Ayık, "Zorlu bir mücadelenin ardından polis raporu aldık. Yasal süreç başladı." diye konuştu.

Öte yandan, Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliği'nin saldırı ile ilgili diplomatik girişim başlattığı öğrenildi.

Türkiye'nin Ottawa Büyükelçisi Selçuk Ünal, "Saldırı sonrası toplanan deliller ve polis raporu üzerine, Türkiye olarak Kanada makamlarına nota verdik. Aynı camiye 2015 yılında da Ermeniler saldırmıştı. Bunu da notamızda hatırlattık. Saldırının, Kanada'da temaslarda bulunan TBMM parlamenterler heyetimizin ziyaretinin hemen sonrasında yapıldığına dikkati çektik." değerlendirmesinde bulundu.

Kanada Kraliyet Atlı Polisi ve Montreal Polisi tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2016, 13:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35