banner39

Kanada'nın ilk casusuna 20 yıl

Kanada'nın ilk casusuna 20 yıl hapis cezası verildi

Dünya 21.11.2013, 18:23 10.02.2013, 16:55
Kanada'nın ilk casusuna 20 yıl

Kanada'nın Halifax kentindeki HMCS Trinity Deniz Üssü'nde görevliyken, Rusya hesabına casusluk yaptığı gerekçesiyle geçen yıl tutuklanan Teğmen Jefrey Paul Delisle, 20 yıl hapis ve 111 bin dolar (197 bin TL) para cezasına çarptırıldı.

Nova Scotia eyaletinin başkenti Halifax'ta hafta sonu son kez hakim karşısına çıkan Jefrey Paul Delisle, Kanada Güvenlik ve Enformasyon Kanunu hükümlerine göre ceza alan ilk asker ve Kanadalı casus olarak da ülke tarihine geçti.

Hakim Patrick Curran, Delisle'ın, para cezasını 20 yıl boyunca ödemesine hükmetti. Delisle'ın duruşmasına eşi gelmezken, çocukları hazır bulundu. Jefrey Paul Delisle, Hakim Curran'ın "Hayatınızın büyük kısmını, bu suçun cezasını ödemekle geçireceksiniz" sözlerinin ardından açıkladığı kararı başını kaldırmadan dinledi.

Delisle'ın avukatı Mike Taylor, savcı ile 9 ila 10 yıl hapis cezası konusunda pazarlık yaptıklarını, müvekkilinin açıklanan cezadan şoke olduğunu söyledi. Mahkeme salonundan yüzünü gizleyerek çıkan Jefrey Paul Delisle cezaevine konuldu. Teğmen Jefrey Paul Delisle, görev yaptığı Halifax HMCS Trinity Deniz Üssü'nden, NATO ve üye ülkelerin gizli bilgilerini Rusya'ya sattığı gerekçesiyle 17 Ocak 2012'de tutuklanmıştı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?