banner15

Kerbela'da Şiîler polisle çatıştı: 25 ölü

Kerbela'da dün geceden bu yana Şii alim Sarhi el Hasani taraftarları ile Irak polisi arasında meydana gelen çatışmada 25 kişi hayatını kaybetti

Kerbela'da Şiîler polisle çatıştı: 25 ölü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak'ın Kerbela kentinde dün gece başlayan çatışmalar sonucunda 25 kişi hayatını kaybetti. Şii alim Sarhi el Hasani taraftarları ile Irak polisi arasında meydana gelen çatışmanın Hazreti Hüseyin'in türbesinin yanında yapılması planlanan bir yürüyüş nedeniyle çıktığı belirrtiliyor.

El Cezire'nin yerel kaynaklara dayandırarak yayınladığı haberinde, Sarhi el Hasani'ye bağlı gruplar dün gece Hazreti Hüseyin'in türbesinin yanında yürüyüş yapmak istedi. Ancak bölgede güvenlik önlemi alan Irak polisi buna izin vermedi. Helikopterlerle de desteklenen Irak polisi ile Hasani yanlısı grup arasında çatışma çıktı. Çatışmada 25 kişi hayatını kaybederken, ölenlerin kaçının hangi taraftan olduğu henüz bilinmiyor.

Hasani, Irak'taki diğer Şii mercileri, İran'ın etkisi altında kalmakla suçluyor ve eleştiriyor. Hasani'nin etkin bir taraftar kitleye sahip olduğu ileri sürülüyor. Hasani ile Irak'taki diğer Şii alimler arasındaki gerginlik, Ayetullah Sistani'nin bir nevi cihat fetvası sayılan sözleri sonrası yeniden başlamıştı. Hasani, Ali Sistani'nin IŞİD ve silahlı aşiretlere karşı cihat fetvası vermesini sert sözlerle eleştirmişti.

 Hasani'nin bazı taraftarları ile birlikte Kerbela'daki ofisinde beklediği bildiriliyor. Hasani'nin ofisinin etrafı ise Irak polisi tarafından kuşatılmış durumda.

Bölgeden gelen bilgilere göre, dün gece Hasani taraftarları ile Irak polisi arasında meydana gelen çatışmanın, son yıllarda Kerbela'da meydana gelen en şiddetli çatışma olduğu kaydediliyor. 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 18:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48