banner39

Kerry: Hiçbir seçenek masadan kalkmadı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Obama yönetiminin Suriye konusunda hiçbir seçeneği masadan kaldırmadığını belirterek, Rusya'yı da Esad rejimine yardımlarını artırmakla suçladı.

Dünya 27.02.2014, 01:41 27.02.2014, 01:41
Kerry: Hiçbir seçenek masadan kalkmadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan NBC televizyonuna mülakat veren ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD'nin Suriye politikasıyla ilgili bir soru üzerine, "Başkan (Barack Obama) masadan hiçbir seçeneği kaldırmadı, hiçbirini. Başkan, beni ve güvenlik ekibindeki yönetimin geri kalanını, süregelen bir temelde her bir seçeneği analiz etmekle görevlendirdi, bu yeni birşey değil. Bu konuyu devamlı gözden geçiriyor. Hangi seçeneklerin mevcut olabileceği ya da olmayabileceği noktasında sürekli yargılarda bulunuyor. Başkan, ben, yönetimdeki hiç kimse, şu anda bulunduğumuz noktadan memnun değiliz. Daha fazlasını yapmamız gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Sunucu Andrea Mitchell'in, elinde Yarmuk mülteci kampından bir fotoğrafı Kerry'ye göstererek, "Bu soykırım değil mi?" sorusunu yöneltmesi üzerine Kerry, "Tanımlamalara girmek istemiyorum. Ama onun (Esad'ın) yaptıkları zalimce, vicdansızca, kabul edilemez, utanç verici, korkakça" dedi.

"Başkan Obama, uygun ve izin verilebilir olduğuna inandığımız, yasalara uygun olarak seçtiğimiz yollarla bir farklılık yaratmak için çalışmaya derinden bağlı" diyen Kerry, "herhangi bir ülkenin anlık çıkıp da canı istediği zaman güç kullanma yeteneğine sınırlamalar olduğunu" söyledi.

Kerry, "Esad ve diğerlerine daha fazla baskı nasıl uygulayabileceğimizi çözmenin hepimiz için bir zorluk oluşturduğunu düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Rusya'nın da Esad'a yardımlarını artırdığına işaret eden Kerry, "Bunu, onun (Esad'ın) fikrini değiştirme ve iyi niyetle müzakere etmesi gerektiği kararına varmasını sağlama çabalarında yapıcı bulmuyorum. Obama'nın hepimizden ilave seçeneklere bakmamızı istemesinin nedenlerinden biri de bu" diye konuştu.

Kerry, "Sizi temin ederim ki, bugünkü durumdan hiçkimse rahat değil. Dev boyutta bir insani krizin olduğunu hepimiz anlıyoruz. Bu Ürdün'e, Lübnan'a baskı oluşturuyor. Türkiye'ye yönelik zorluklar var. Ve tüm bu ülkeler, gelecekte hangi adımların olması gerektiği noktasında bizimle temas halindeler ve size şunun garantisini verebilirim, bu yönetimin (ABD) her bir enerjisi ve çabası bu tartışmaya adanmış durumda ve Başkan hiçbir seçeneği masadan kaldırmadı" dedi.

 

 

Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?