Kerry, Kral Abdullah'la bir araya geldi

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile biraraya geldi

Kerry, Kral Abdullah'la bir araya geldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ortadoğu ziyareti çerçevesinde bulunduğu Ürdün'de Kral 2. Abdullah ile biraraya geldi.

Ürdün resmi haber ajansı PETRA'nın haberine göre, Kerry ile Kral 2. Abdullah'ın görüşmesinde Filistin-İsrail arasındaki barış müzakerelerinin yanı sıra Suriye'deki son gelişmeler ele alındı.

Görüşmede Kral 2. Abdullah'ın, Filistin-İsrail arasındaki barış görüşmelerinde ele alınan iki devletli çözüm, İsrail'in 4 Haziran 1967 sınırlarına çekilmesi ve başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması esasları üzerinde anlaşma sağlanması için ABD'nin taraflara yardımcı olma çabalarını desteklediğini belirtti.

Kral 2. Abdullah'ın Kerry'ye, Ürdün'ün barış müzakerelerini desteklemek için tüm taraflarla koordinasyon içinde çalışmaya devam edeceğini dile getirerek, "Uluslararası toplum, meşru ve yasal olmadığı, barış çabaları önünde engel teşkil ettiği için İsrail'in işgal edilmiş Filistin topraklarındaki tek taraflı uygulamalarını durdurmak konusunda daha fazla rol üstlenmelidir" dediği kaydedildi.

Kerry'nin de Ürdün Kralı 2. Abdullah'a, Ortadoğu barış sürecinde mesafe alınması için Washington'un sarfettiği çabalara ilişkin bilgi verdiği de bildirildi.

Dışişleri Bakanı Kerry'nin, Ürdün'ün Suriyeli sığınmacıların sıkıntılarını hafifletmek için sergilediği çabadan da övgüyle söz ettiği ve bu konuda ABD'nin desteğini devam edeceğine işaret ettiği kaydedildi.

Ortadoğu turuna pazar günü Mısır'dan başlayan Kerry, Suudi Arabistan ve İsrail'in ardından dün Ürdün'e gelmişti. Kerry, Ürdün'den sonra Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Fas ve Cezayir'i ziyaret edecek.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39