banner39

Kerry: Referandum sonucunu tanımayacağız

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD'nin, Kırım'dea yapılan referandumu tanımayacaklarını açıkladı.

Dünya 14.03.2014, 18:35 15.03.2014, 07:52
Kerry: Referandum sonucunu tanımayacağız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Ne biz ne de uluslararası toplum Kırım'daki referandumun sonucunu tanıyacaktır" dedi.

Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İngiltere'nin başkenti Londra'da bir araya geldi. ABD'nin Londra Büyükelçiliği rezidansındaki görüşmenin ardından Kerry, basın toplantısı düzenledi.

Lavrov ile 6 saat görüştüklerini ifade eden Kerry, detaylı ve yapıcı bir görüşme olduğunu kaydetti. Ülkesinin Ukrayna'daki geçici hükümeti güçlü şekilde desteklediğini belirten Kerry, krizin çözülmesi için Ukrayna ile Rusya arasında doğrudan diyaloğun başlamasını istediklerini yineledi. 

Sergey Lavrov'un "Rusya Devlet Başkanı Putin'in pazar günü Kırım'da yapılacak referanduma kadar Ukrayna ilgili herhangi bir karar vermeye hazır olmadığını söylediğini" belirten Kerry, şöyle konuştu:

"ABD'nin referandumla ilgili pozisyonu açıktır. Referandumun Ukrayna anayasasına, uluslararası hukuka aykırı olduğuna inanıyoruz ve Başkan Obama'nın ortaya koyduğu gibi Ukrayna anayasasına göre yasa dışıdır. Ne biz ne de uluslararası toplum referandumun sonucunu tanıyacaktır. Rus askeri güçlerinin Kırım'a ve Rusya ile doğu sınırına konuşlandırılmasıyla ilgili derin endişelerimiz sürüyor."

"TEHDİT DEĞİL"

Rusya'nın yönünü değiştirmezse bunun sonuçlarının olacağını Lavrov'a açıkça ilettiğini söyleyen Kerry, bunu tehdit olarak söylemediklerini vurguladı. Ancak Kerry, Rusya'nın gerginliği tırmandırması ve Ukrayna halkını tehdit etmesi halinde, "bunun bedelleri olacağını" kaydetti.

ABD'nin Ukrayna halkının yanında olduğunu ve Ukrayna'nın egemenliğine saygı gösterilmesini görmek istediğini söyleyen Kerry, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Kırım'ın özerkliğine ilişkin bir soruya karşılık Kerry, bu konunun Lavrov ile görüşmesinde gündeme geldiğini belirterek, "Bunun Ukrayna hükümetinin vereceği bir karar olduğunu" dile getirdi. 

"Rusya Devlet Başkanı Putin'in, söylediklerimizin hiçbirinin tehdit olarak söylenmediğini fark etmesini umuyoruz" diyen Kerry, "Bu konu, 2. Dünya Savaşından bu yana içerisinde olduğumuz uluslararası çok taraflı yapıya saygıyla, ilhak davranış standartlarıyla, ayrılma, bağımsızlıkla ilgilidir" ifadelerini kullandı.

Kerry, Rusya'nın haklarına meydan okumaya çalışmadıklarını belirterek, Ukrayna'nın bütünlüğüne saygı duyulması gerektiğini vurguladı. ABD Dışişleri Bakanı, basın toplantısının sonunda Kırım'da referandum yapılırsa Rusya'ya yönelik yaptırımlar olacağını yineledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da bugün Londra'da düzenlediği ayrı basın toplantısında, Ukrayna'daki durumla ilgili ABD ile ortak bir vizyonlarının olmadığını söyleyerek, "Kırım'daki referandumun sonucuna saygı duyacağız" demişti.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?