banner39

Keşmirli genç pellet yüzünden öldü

Keşmir'de dün cuma namazı sonrası direnişçilerle işgalci Hint askerleri arasında çıkan çatışmalarda pellet silahı ile yaralanan genç dün gece saklandığı yerde ölü bulundu

Dünya 17.09.2016, 08:24 17.09.2016, 08:44
Keşmirli genç pellet yüzünden öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan işgali altında bulunan Keşmir'de dün cuma namazı sonrası çeşitli bölgelerde yaşanan çatışmalarda 40'a yakın Keşmirli yaralandı.

Çatışmaların ardında bölgeye dağılan gençlerden Momin Altaf Ganai, bu sabah saklandığı yerde ölü olarak bulundu.  Srinagar'ın Harwan şehrinde bulunan Ganai'nin vücudunda çok sayıda havalı silahla (saçma) pellet yarası bulunduğu rapor edildi.

Hindistan Komünist Partisi lideri Kavita Krishnan, "Keşmir'de sivillere yönelik pellet silahı kullanılması insanlık dışı ve kabul edilemez. Gerçek bir demokraside bu şeyler asla olmamalı" demişti.

Pakistan ve Hindistan 1947 yılında İngiltere’den bağımsızlıklarını alırken Pakistan’ın Cammu Keşmir ve şimdiki Bangladeş’i de içine alan topraklarla ayrılması kararlaştırılmıştı. Ancak Cammu Keşmir’in o zamanki Mihracesi Singh bölgeyi Hindistan devletine para karşılığında satınca, her iki kesim de bölge üzerine hak iddia etmeye başladı. 

Pakistan ile Hindistan arasında Keşmir yüzünden 3 kez savaş çıktı. Savaşlar nedeniyle Keşmir üçe bölündü. Verimli toprakların büyük parçası Hindistan tarafında kaldı. Buraya Makbuza Keşmir deniliyor ve nüfusu 7 milyon. Pakistan tarafında kalan Azad Keşmir’in nüfusu ise 3 milyon. Bunların yanında küçük bir bölge de Çin’in kontrolü altında. Aksai Çin diye isimlendirilen bu yerde ise bir buçuk milyon kişi yaşıyor. Dünya genelinde yaklaşık 15 milyon Keşmirlinin yaşadığı ve bunların yüzde 90’ının Müslüman, geri kalanların ise Hindu, Budist ve diğer yerel dinlere mensup olduğu biliniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?