'Kim'in tehdidine rağmen tatbikat 2 Mart'ta

Kuzey Kore'nin iptal edilmesi karşılığında nükleer testlerden vazgeçmek istediği ABD- G.Kore ortak askeri tatbikatı 2 Mart'ta yapılacak

'Kim'in tehdidine rağmen tatbikat 2 Mart'ta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin tehditlerine rağmen 2 Mart'ta ortak tatbikata başlayacak.

Kore yarımadasında her yıl yapılan ortak tatbikata bu yıl İngiltere, Kanada, Avustralya, Fransa ve Danimarka da katılacak. ABD'den 3 bin 700, Güney Kore'den 200 bin askerin katılacağı tatbikat 24 Nisan'a kadar devam edecek.

ABD ve Güney Kore'nin, tatbikatın tarafların savunma kapasiteleri ölçmek amacıyla rutin yapılan denemeler olduğunu açıklamasına rağmen Kuzey Kore, tatbikatı kendisine karşı bir savaş hazırlığı ve tehdit olarak görüyor.

Güney Kore Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kim Min-seok ise Kuzey Kore'nin provokasyon ve tehditlerinin tatbikat için hiç etki yaratmayacağını belirtti. Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'dan halen resmi olarak 2 Mart'ta başlayacak tatbikatla ilgili açıklama gelmedi.

ABD, geçen ay Kuzey Kore'nin ortak tatbikatların durdurulması karşılığında nükleer test programını askıya alma önerisini reddetmişti. İki ülkenin ortak tatbikatının bölgede gerginliği tırmandırdığını savunan Kuzey Kore yönetimi ise füzelerin eğitim çalışmalarının bir parçası olarak fırlatıldığını açıklamıştı.

Kore Savaşı'ndan bu yana ABD'nin bölgedeki varlığı iki Kore arasında ciddi sıkıntı yaratıyor. ABD'nin Güney Kore'deki üste yaklaşık 30 bin askeri bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2016, 14:32
banner53
YORUM EKLE

banner39